D-Marin Klasik Müzik Festivali

12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali müzik dünyasının en büyük piyano virtüözlerinden biri kabul edilen İdil Biret’in açılış konseriyle başladı.

Bu sene Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali’nde İdil Biret’e “Onur Ödülü” verildi. Günümüze dek sayısız ödül ve kayıtla klasik müzik dünyasının takdirini kazanan isim bu yıl 75. yaşını kutluyor.

Açılış gecesinde konuşma yapan Doğuş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Doğuş Turizm Grubu Başkanı Naci Başerdem “11 yıl önce yola çıkarken festivali Bodrum’a yakışır, uluslararası düzeyde bir festival haline getirme hayali kurduk. Festivalin klasik müziğin yanı sıra diğer disiplinlerle zenginleşmesi hedefiyle ilerledik. Bugün geldiğimiz noktada kucaklayıcı bir yaklaşımla Bodrum’a bir destinasyon festivali kazandırmak için adımlar atıyoruz. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali’ni en gözde klasik müzik festivallerinden biri haline geleceğine yürekten inanıyoruz” dedi.

Bir Hafta Boyunca Devam Edecek

Ödül takdiminin ardından D-Marin Turgutreis Ana Sahne’de Ender Sakpınar yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde klasik müzikseverlerle buluşan İdil Biret, Edvard Grieg’in piyano repertuvarına kattığı başyapıtı ‘La Minör Konçerto’yu seslendirdi.

12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali, 20 – 27 Ağustos tarihleri arasında Bodrum yarımadasına yayılan programıyla klasik müzikseverlerle buluşuyor.