Geçen hafta yeni başladığımız köşemizde az bilinen sinema gerçeklerini okuyucularımızla paylaşıyoruz. Böylece her pazar birlikte beyaz perdenin görünmeyen beş farklı yüzüne doğru yelken açıyoruz. Bu pazar da enteresan sinema gerçekleriyle karşınızdayız.

Süpürgeler Ahşaptan Değil

Harry Potter filmlerinde özellikle Quidditch maçlarında görmeye aşina olduğumuz büyülü süpürgeler aslında filmlerde bize yansıtıldığı gibi ahşaptan değil. Oyuncularımızın rahatlıkla taşıyabilmesi ve yorulmaması için uçaklarda kullanılan seviyede titanyumdan yapılmış.

Marvel Boy Farkını Önemsemiyor

Natalie Portman ve Chris Hemsworth’ün başrolleri paylaştığı Thor: The Dark World filminde ikilinin öpüşme sahneleri için rampalar ve büyük kutular kullanılmış. Film boyunca aralarındaki boy farkının sürekli değişip durmasının sebebi de buymuş.

Bu Adam Gerçekten de Oscarlık Oyuncu

2012’de vizyona giren Tarantino filmi Django Unchained’in masa sahnesi çekilirken Leonardo DiCaprio elini kesmiş. Ama karakterden çıkmayıp çekim bitene kadar oyunculuğunu sergilemeyi sürdürmüş. Sahne çekimi bittiğinde ise tüm ekip tarafından alkışlanmış.

Hem Gerçek Hem Kurgu

Oscar ödüllü Moonlight filminde Juan’ın Little’a yüzme öğrettiği sahnede aslında ünlü oyuncu Mahershala Ali, Alex R. Hibbert’a gerçekten de yüzme öğretiyormuş.

Böyle Masraflı Hatalar da Olabiliyor Tabii

Yine bir Tarantino filmi olan The Hateful Eight’te Jennifer Jason Leigh’in çaldığı gitar müzeye ait paha biçilemez, antik bir gitarmış. Oyuncunun gitar çaldığı sahnede Kurt Russel’ın kırıp dökebilmesi için o gitarın replikaları yapılmış. Ama izlediğimiz sahnede kimse tarafından uyarılmayan Kurt Russel, kimsenin onu durdurmasına fırsat vermeden, birdenbire gitarın orijinalini parçalamış. Yani o sahnede Jennifer Jason Leigh’in gitarın kırılmasına verdiği tepki gerçek tepkisi.

Bakmadan Geçme: Az Bilinen Sinema Gerçekleri #1