Batman/Superman #1 İncelemesi

Batman v Superman: Dawn of Justice filminin gösterime girmesinden hemen önce (belki de izledikten sonra) çizgi roman evrenine girmek istersiniz diye düşündük ve iyi bir başlangıç olabileceğine inandığımız Batman/Superman #1 İncelemesi sizler için yazıldı.

Öncelikle kısa bir açıklamada bulunalım. Batman/Superman #1, DC’nin New 52 projesinden sonra yayımlanmaya başlayan serilerden biri. 2013 yılında yayına başlayan seri şu an için 28. sayısında olması lazım.

Kısaca New 52’den de bahsedersek, mevcut çizgi roman serilerinin (bazılarının 500+ sayı olduğunu da unutmayalım) karşılıklık içinde olması ve yeni okuyucuların bu evrene girmesinin zor olmasından dolayı DC Comics tüm evrenini sıfırladı ve buna New 52 adını verdi. Böylelikle, tüm DC hikayeleri 1. sayıdan itibaren yeniden yayımlanmaya başlandı.

Superman ve Batman’in fazlasıyla popüler olduğu bu dönemde de gerek birazcık daha heyecanı arttırmak gerekse de Batman ve Superman arasındaki ilişkiye farklı bir boyut kazanması açısından bu çizgi romanı ele aldık. Bu incelemenin seçilmesindeki en büyük etken de sanırım New 52 hikayesi oldu. Böylelikle yeni okuyucular çizgi roman dünyasına daha hızlı ısınır diye inandık ve incelemeye başladık.

İncelemeye geçmeden önce belirtmekte yarar var, yazıda ufak da olsa spoiler olabilir. Dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

Hikayeye ilk başladığımızda karşımıza Clark Kent geliyor. Gotham sokaklarında yürüyen Clark Kent’in yerel insanlar tarafından çektiği dikkat ve aldığı tepkinin önemli olduğunu düşünüyorum. Karanlık havası olan Gotham (her zaman biraz karanlık bir şehir oldu aslında) içinde yaşayanlara da bu karanlığı yansıtmış gibi gözüküyor. Clark’ın dikkat çekmesi ise Batman ve Superman’in üzerimizde yarattığı izlenimin şehirlere uyarlanmış hali diyebiliriz. Daha karamsar olan Gotham, daha aydınlık ve iyi olan Metropolis’e anlam veremiyor. İlk panelden de bunu net bir şekilde görebiliyoruz. Gayet düzgün bir şekilde giyinmiş olan Clark Kent’e uyuşturucu satılmaya çalışılması da olayı noktalar nitelikte.

Hemen bir sonraki sayfada ise bu sefer Bruce Wayne’i görüyoruz. Çocukların arasındaki kavgayı dikkatle izleyen Wayne ise Gotham’ın havasına fazlasıyla uyum sağlamış hatta Gotham ile bir olmuş izlenimini okuyucuya verebiliyor. Böylelikle Bruce ve Clark ilk karşılaşmalarını yaşıyorlar. Çocukların kavgasının ayrılması, birbirleri ile olan konuşmaları, her birinin düşünce bulutları bu iki kahramanın arasındaki karakter farkını iyi bir şekilde yansıtmış diye düşünüyorum. Sanırım Clark ve Bruce’u birlikte ele alan en iyi kısım, iki karakterin de çocukluklarını gösteren sayfalar oluyor. Her ikisinin de büyüdüğü ortam, yaşayış tarzları ve ailelerini kaybedişleri aralarındaki farkları göstermesinin yanında, aslında benzerliklerini de gözler önüne seriyor.

Batman/Superman #1 İncelemesi

Clark’ın Bruce’u Wayne Enterprises çalışanlarının öldürülmesiyle ilgili açıklama yapmak için bulması da bizler için hikayenin başlangıcı oluyor ve ardından Catwoman karşımıza çıkıyor. Anlaşıldığı üzere bir şey/biri tarafından ele geçirilmiş olan Catwoman’ı durdurmak için önce Batman sonra da Superman sahneye çıkıyor. Bu dövüş panellerindeki hem Batman hem de Superman’in düşünce bulutlarına dikkat çekmek istiyorum.

Bu ilk sayıdaki dikkat çekici ilk nokta, hem Batman hem de Superman’in fazlasıyla genç olması oldu. Kot pantolon giyen bir Superman ve alışılmışın dışında heyecanlı ve sakar bir Batman var karşımızda.

İki ana karakterimizin başka bir yere teleport edilmesi de sanırım hikayenin en üst noktası oluyor. Metropolis’e yollanan Superman’in karşısında Batman var ama ancak bu Batman bizim alıştığımızdan biraz farklı. Daha tecrübeli, daha gelişmiş ve anlaşıldığı kadarıyla daha yaşlı ve Batman’in saldırısını durdurmasının ardından anlıyoruz ki Clark Kent ve Bruce Wayne aslında arkadaşlar! Burada açık olan bir durum var ki, hikaye başındaki kahramanlar ve sonundaki Batman (Superman de gelecektir bir sonraki sayıda) aynı kişiler değil.

Batman/Superman #1 ilk sayı için başarılı bir tablo çizse de, genel olarak hikaye anlatımı açısından karışık bir yapıyla okuyucu karşısına geliyor. Bu karışık hikaye anlatımının kafa karıştırıcı olduğu ortada olsa da, hikayenin ilerleyen sayılarda oturacağını/oturduğunu ve aslında kendi içinde bir bütünlüğü olduğunu söyleyebiliyorum.

Çizimler de hikayeni atmosferini iyi bir şekilde yansıtsa da, tarzdaki farklılık zaman zaman rahatsız edici olabiliyor. Tüm bunlara rağmen başarılı bir ilk sayı olduğunu söylemek pek de yanlış olmuyor. Eğer çizgi roman dünyasına girmek istiyor ve bunu da Batman/Superman hikayesiyle yapmak istiyorsanız, New 52’nin Batman/Superman #1: Cross World ile başlangıç yapabilirsiniz.

Batman/Superman #1 İncelemesi