hafta

Bu senenin büyük heyecanla beklenen filmlerinden Batman v Superman: Dawn of Justice gişede tozu dumana kattı. Film ilk haftasonunda dünya genelinde 424 milyon dolar kazandırdı.

DC’nin çizgi romanlarından beyaz perdeye uyarlanan Batman v Superman: Adaletin Şafağı filmi 25 Mart’ta dünya genelinde izleyicilerle buluşmaya başladı. Yapım öncesinde önemli mecraların hazırladığı eleştirilerde yerden yere vurulmuştu. Öyle ki bazı eleştiri yazılarında son yılların en kötü çizgi roman uyarlaması ilan edildi. Bu yorumlar tüm potansiyel izleyicileri korkutmuştu ancak görünen o ki yorumlar insanların filme gitme tercihini etkilemedi. Ortaya çıkan sonucu kendi gözleriyle görmek isteyen seyirciler sinemalara akın etti. Batman v Superman filmi gösterime girdiği ilk hafta sonunda dünya genelinde 424 milyon dolar kar etti. Bu kazancın 170.1 milyon doları Amerika Birleşik Devletleri’nde kazanıldı. Kazancın 254 milyon dolarlık kısmı dünya genelinde diğer sinema pazarlarınden elde edildi. Bu da filmi dünya genelinde açılış haftasında en fazla kazanan dördüncü film yaptı. Bu rekortmenler listesinde Star Wars: The Force Awakens, Jurassic World ve Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2 ilk üç sırada yer alıyor.

Elbette bu tabloyu bir de çizgi roman uyarlaması yapımlarla karşılaştırmak gerekiyor. Daha söylemeden anlayacağınıza göre ilk hafta sonu rakamlarında Batman v Superman diğer uyarlamaları geride bırakmayı başardı. Film Amerika sınırlarında olmasa da, dünya genelinde Marvel yapım olan The Avengers ve Iron Man’i geçmeyi başardı.

Ben Affleck’in Batman’i The Dark Knight üçlemesini de tahtından etti. İlk haftasında 160.9 milyon dolar kazanan The Dark Knight Rises ve 158.4 milyon dolarlık The Dark Knight’ı geçerek Batman ve DC’nin en kazançlı işi oldu.