Uzun zamandır beklediğimiz Captain America: Civil War filminin vizyona girmesiyle Marvel çizgi romanlarından bir karakterle daha tanışma fırsatı yakaladık. Elbette tahmin edeceğiz üzere Afrikalı kahramanımız Black Panther’den bahsediyoruz.

Stan Lee ve Jack Kirby tarafından yaratılan bu karakter ilk kez Civil War ile birlikte beyaz perdeye taşındı. T’Challa karakterine Chadwick Boseman başarılı bir şekikde hayat verdi. Birçok kişi onun Captain America: Civil War filmini gizli yıldızı olduğunu düşünüyor. Elbette onun sinema macerası bununla kısıtlı kalmayacak. 16 Şubat 2018’de kendi filmine de kavuşacak. Peki yakın zamanda hayatımıza giren Black Panther’in memleketi olan Wakanda hakkında ne biliyoruz?

Black Panther’in ana yurdu olan Wakanda, Marvel çizgi romanlarında birçok defa kendine yer buluyor. Bu topraklardan geleneklerıne sıkı sıkıya bağlı ancak aynı zamanda teknolojik olarak oldukça gelişmiş bir ülke olarak bahsediliyor. T’Challa da Wakanda ülkesinin kralı olmasıyla tanınıyor. Bu memleketten şimdiye kadar birkaç defa Marvel Sinematik Evreni’nde bahsedilmişti. Özellikle Captain America’nın kalkanı bu topraklardan çıkan kurgusal bir element olan vibraniumdan elde ediliyor. Vibranium aynı zamanda The Avengers: Age of Ultron filminde de kendisine yer bulmuştu. Ultron kendisine yaratacağı asıl bedeni vibranium ile yapmak istemişti. Ayrıca ülkenin haritası kısa bir şekilde de olsa Iron Man 2 filminde görülmüştü.

Civil War filminin başarısı ve Black Panther’in bu denli beğenilmesi ardından IGN Amerika, Marvel çizgi romanlarında Wakanda’yı gördüğümüz panelleri listeledi. Buyurun hep birlikte bakalım Wakanda nasıl bir ülkeymiş?