Bleach hakkında

Tite Kubo’nun büyük bir hayran kitlesine sahip olan Bleach anime ve manga serisi hakkındaki bu detayları daha önce hiç duymadınız!

Ağustos 2001’de Shonen Jump’ta yayın hayatına başlayan Bleach, kısa sürede büyük bir hayran kitlesine ulaşmış ve dünya çapınca bir popülariteye sahip olmayı başarmıştı. Her ne kadar Bleach’in hızlandırılmış diyebileceğimiz sonu hayranları üzse de serinin geneline baktığımız zaman yaratılan dünya, komedi temaları, aksiyon ve gerilimiyle kesinlikle izlenmesi ve/veya okunması gereken listelerde en üst sıralarda kendine rahatlıkla yer bulabildi.

Peki Bleach hakkında ne kadar bilgilisiniz? Ne kadar detaylı bilgiye sahipsiniz diye de sorabiliriz size. Ichigo Kurosaki’nin shinigami hikayeleriyle ilgili bilinmeyen bazı detayları sizlerle paylaşmak istedik.

Bleach hakkında

Serinin Ana Karakteri Aslında Rukia Olacaktı

Tite Kubo Bleach’i ilk tasarladığında hikaye aslında çok farklıydı. Bu serinin adını Snipe olarak düşünmüş ve ana karakteri de Ichigo değil Rukia yapacaktı. Hatta söylenenlere göre Kubo, Rukia’yı elinde tırpanla düşünmüş (tırpan yazınca bir garip oldu ya) diğer karakterleri de silah taşıyacak şekilde çizmişti. Ancak daha sonra hikaye tamamen değişse de Rukia’yı tırpanla Bleach: Fade to Black filminde görebilmiştik.


Bleach hakkında

Bleach Shonen Jump’ta İlk Başta Reddedildi

Biraz manga sektörünü takip ediyorsanız Shonen Jump’ın editörlere dayalı olan sistemini biliyorsunuzdur. Eh, Bleach en başta Shonen Jump editörleri tarafından reddedilmiş. Sebebi ise dergide yeni bir hikayeye yer olmamasıymış! Bu sıkıntılı durumdan sonra da Dragon Ball’un yaratıcısı Akira Toriyama Tite Kubo’ya cesaret vermiş ve seriye devam etmesini söylemiş. Tite Kubo da onu dinlemiş ve Bleach daha sonra yayınlanarak hayatımıza girdi. Sanırım Toriyama-sensei’ye sadece Dragon Ball için değil Bleach için de teşekkür etmek lazım.


Bleach hakkında

Kon Aslında Üzücü Bir Hikaye Sahip

Bleach’teki Kon’u sanırım hepimiz hatırlarız. Gürültücü, bol şikayetçi ve birazcık da kadın düşkünü (kibarca) olan Kon temelde Ichigo için yedek bir ruh olarak görev yapıyor. Anime ve mangada Kon farklı ve değişik de gelse Tite Kubo daha önce Kon’un nasıl ortaya çıktığını söylemişti. Ünlü mangaka bu karakteri ufak bir çocuğun eskimiş oyuncağını attığını izledikten sonra ortaya çıkarmış. Görünüşe göre çocuk babası ona daha güzel ve tabii ki daha pahalı oyuncağı almadığı için ona sinirlenip elindeki eski oyuncağı atmış. Bunu gören Tite Kubo da Kon’u hikayeye dahil etmiş.


Bleach hakkında

Yoruichi’nin İsmi Nasıl Ortaya Çıktı?

Hayranların en çok sevdiği kadın karakterlerden biri olan Yoruichi’nin ismi ilk olarak Yoruichi Shihouin Kuroneko olarak düşünülmüş. Tite Kubo özellikle egzotik bir isim olsun diye uğraşmış. Ancak bu ismi Kubo biraz sıkıntılı olarak görmüş. Özellikle Kuroneko’nun kara kedi anlamına geldiğini düşününce sıkıntı olabilir diye düşünmüş. Eh sonuçta Yoruichi siyahi karakter ve isminin de kara kedi olması gerçekten de sıkıntı çıkarabilirdi. Öyle olunca Kuroneko isimden atılmış ve Yoruichi kalmış.


Bleach hakkında

Peki Bleach İsmi Nasıl Seçildi?

Neden Bleach diye daha önce düşünmüş olabilirsiniz. Tite Kubo bu konuda basit bir şekilde düşünmüş. Serinin adı Bleach olmuş çünkü bu shinigamilerin giydiği siyah kıyafetle zıtlık yaratıyormuş. Aynı zamanda siyah-beyaz motifinden dolayı yin/yang’ı da sembolize ediyormuş. Eh, Kubo bu ismi bulurken gerçekten de farklı bir düşünce akışı izlemiş. Ichigo’nun saçlarıyla da alakası yokmuş bu ismin.