Oyun dünyasının en başarılı firması sayılabilecek Blizzard Entertainment, sektördeki 25. yılını kutladı!

8 Şubat 1991 yılında, Kaliforniya’da yaşayan 3 arkadaş bir araya geldi ve Silicon & Synapse adıyla kendi şirketlerini kurdular. Sektördeki 25. yılını dolduran ve neredeyse hiçbirimizin adını duymadığı bu şirket oyun dünyasının gidişatını değiştirdi ve unutulmazlar arasına girdi. Biz ise bu şirketi daha farklı bir isimle biliyoruz: Blizzard Entertainment.

25. yılını deviren Blizzard’ın geçmişine baktığımız zaman doğal olarak dikkat çekmeyen, göz önünde olmayan oyunlar da yaptığını söylememiz gerekir. Lost Vikings ve Blackthorne gibi oyunları bu kategoriye sokabiliriz. Ancak, 1994 yılında yayımlanan Warcraft: Orcs & Humans ve hemen ardından 95 yılındaki oyunları Warcract 2: Tides of Darkness ile bir anda şirketin gidişatı değişti ve Blizzard adını duyurmaya başladı. Bu oyunların ardından oyun sektörüne damgasını vurmuş ve her nesilden insanın bildiği Diablo ve StarCraft gibi oyunlara imza atan Blizzard, World of Warcraft ile en üst noktaya ulaşmayı başardı. Hakkında her türlü söylenene rağmen MMO dünyasının tartışmasız liderini yaratmayı başarmıştı 1991 yılında kurulan o ufak firma. Daha yakın tarihe bakarsak da, Hearthstone ve Heroes of the Storm gibi oyunlar ilk anda akla geliyor. Bunların da yarattığı heyecan dalgasını ve popülaritesini düşündüğümüz zaman, şirketin 25 yıllık tarihinin başarılarla dolu olduğunu kimse inkar edemez.

Blizzard Entertainment’ın geçmişine bakınca, neredeyse hiç bir fiyasko ya da başarısızlık görmüyoruz, göremiyoruz. Bu başarı ve 25. yıl şerefine Blizzard da kutlama videosunu paylaştı bizlerle.


25. yıl şerefine konuşan Blizzard CEO’su Mike Morhaime, “En yetenekli programcı ve geliştiricilere sahip olduğumuzu düşünüyorum ve önümüzdeki dönemlerde de gerçekten harika olduğunu düşündüğüm oyunları oynama şansımız olacak.” diyerek gelecek için de bizleri şimdiden heyecanlandı! Morhaime sözlerini Blizzard’ın oyunlarını oynayan herkese destekleri için teşekkür ederek bitirdi.

Umuyoruz ki Morhaime bu sözlerini sadece kibarlık için söylememiştir ve bizleri heyecanlandıracak projelerle karşımıza yine gelirler!