2016 senesinin merakla beklenen yapımlarından Captain America: Civil War, 6 Mayıs’tan itibaren dünya genelinde vizyona girdi. Çizgi romanlardan uyarlanan bu film gişede oldukça hızlı sayılabilecek bir açılış yaptı.

Civil War’un gösterimi bazı ülkelerde normalden daha erken başladı. Bu da filmin gişede hızlı ivme kazanmasını sağladı. Geçtiğimiz cuma Amerika’da gösterimi başlayan yapım ilk beş gününde 181.9 milyon dolar kazandırdı. Böylece 2016 yılında Amerika’da en iyi açılış yapan filmi oldu. Yine Amerika’yı baz aldığımızda bu aynı zamanda tüm zamanların en iyi beşinci açılışı unvanını elde etti.

Elbette filmin başarısı Amerika ile sınırlı değil. Captain America: Civil War’un asıl gişe fırtınası uluslararası arenada yaşandı. Dünya genelinde 12 gündür vizyonda olan yapım 678 milyon dolarlık gişe hasılatına ulaştı. Filmin hızla bu noktaya ulaşmış olması, Civil War’un 2016 yılı içinde 1 milyon dolar sınırını aşan ilk yapım olacağının sinyallerini veriyor.

Eğer Civil War’u diğer Captain America filmleriyle kıyaslarsak başarı daha net bir şekilde ortaya çıkabilir. Captain America: The First Avenger açılışı 65.1 milyon dolar kazançla yapmıştı. Captain America: The Winter Soldier da bu rakam 95 milyon dolara yükselmişti. Pratikte bir Avengers filmi kabul edilebilecek olan Civil War, 181.9 milyon dolarla çıtayı iyice yükseltti.

Şimdiden gişede büyük başarı elde eden filmin başrollerinde Chris Evans ve Robert Downey Jr. yer alıyor. Yapımda onlara Sebastian Stan, Scarlett Johansson, Anthony Mackie, Jeremy Renner, Elizabeth Olsen, Paul Rudd, Paul Bettany, Tom Holland, Martin Freeman, Emily VanCamp ve Daniel Brühl gibi ünlü isimler eşlik ediyor.