Günümüz sinemasının başarılı isimleri Genius filminde buluştu. Bu ilgi çeken yapımın başrollerini Colin Firth ve Jude Law paylaşıyor.

Michael Grandage’nin yönettiği film A. Scott Berg’in kaleme aldığı Max Perkins: Editor of Genius isimli kitaba dayanıyor. Senaryosunu John Logan’ın yazdığı yapım aynı zamanda Grandage’nin ilk sinema filmi olmasıyla dikkat çekiyor.

Genius, bir yazar olan Thomas Wolfe ve yayınevinde onun işlerinde editörlük yapan Maxwell Perkins’e odaklanıyor. Fragmana göre Wolfe, uzunca bir süre yazdıklarıyla yayıncıların ilgisini çekmeyi başaramıyor. Yine reddedilmeyi beklerken Perkins, ona kitabını basacaklarını söylüyor. Bu şekilde Wolfe’nin bir yazar olarak ismini duyurduğunu görüyoruz. Bir sonraki kitap projesindeyse Amerika’yı anlatmak istiyor. Ancak yazdıkları 5000 sayfadan fazla oluyor. Ortaya başarılı bir iş çıkmasını isteyen Perkins de bu sayfaların düzenlenmesi, gereksiz kısımların atılması üzerine çalışmaya başlıyor. Wolfe bu durumdan ne kadar şikayetçi olsa da ikili arasında alışılmışın dışında bir ilişki oluşuyor. Bizler de filmle birlikte ikili arasındaki ilham verici arkadaşlığa şahit oluyoruz.

Thomas Wolfe’yi Jude Law, onun editörü Maxwell Perkins’i ise Colin Firth canlandırıyor. Onlara  Nicole Kidman, Dominic West, Guy Pearce, Laura Linney ve Vanessa Kirby gibi ünlü isimler eşlik ediyor.

Aynı zamanda 66. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü için yarışan Genius, Amerika Birleşik Devletleri’nde 29 Temmuz’da gösterime girecek. Bu yapımın ülkemiz izleyicileri karşısına ne zaman çıkacağı belli değil.