Counter-Strike

Büyük bir güncellemeyle karşımıza gelen Counter-Strike, bu güncellemesinin tatmin edici olduğuna inanıyordum.

Klasik harita Nuke güncellemesi, yeni etkinlikler, yeni görev ve silahlar, Bowie bıçağı ve yeni haritalar derken başarılı bir güncellemeyle karşımıza çıkmıştı CS:GO. Ancak, sorun da burada başladı. Yayımlanan bu haritalar arasında Türkiye’de geçen bir harita da vardı: Mikla.

Mikla adındaki bu harita tüm Türk oyuncular tarafından büyük bir tepkiyle karşılandı. Bir çok oyuncu konuyla ilgili, aşırı hassas davranmıyoruz, haritadaki saçmalıkların düzeltilip, daha mantıklı ve doğru bir harita istiyoruz diyerek yapıcı bir tavırla yaklaşsa da, durumun saçmalığı da ortada. Her ne kadar bu haritalar “Community Map” (yani oyuncu topluluğu tarafından geliştirilen) olsa da, temelde-teoride Valve tarafından, Gabe ve yancıları tarafından en azından şirketteki herhangi biri tarafından kontrol edilmesi gerekir diye düşünüyoruz.

Counter-Strike

Haritanın Türkiye ile pek alakalı olmaması hiç sorun edilmese de, oyuncuları çileden çıkaran durum Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret olarak yorumlanabilecek görsel oldu. Atatürk’ten Atahürg olarak bahsedilmesi en çirkin kısımdı. Buna ek olarak, ailenizle silah kavgaları, eşek gezileri gibi saçma ve tutarsız yazılar da haritada karşımıza geldi.

Steam’den oyunun Atölye kısmına ulaştığımı zaman, Mikla haritasını hala görebiliyoruz, tabii ki gerek Türkçe gerekse de İngilizce protesto yorumlarıyla birlikte.

Valve bu konuda ne zaman bir düzenleme yapar veya düzenleme yapar mı bilinmez. Ancak, tepkilerin büyüdüğü kesin!