Uzun zamandır erken erişimde olan açık dünya/sağ kalma türündeki oyun DayZ’nin yeni grafikleri tanıtıldı.

Oyunun yapımcı firması Bohemia Interactive, bir süredir grafik motoru üstünde çalışıyordu. Görünen o ki, bu çalışmalar bir sonuca ulaşmış! DirectX 11 ile uyumlu hale getirilen grafik motoru ile artık DayZ çok daha gerçekçi ve çok daha iyi performansta görüntüler sunacak. Oyunun yapımcısı Brian Hick, yayımladığı video ile bizlere hem DX11 ile uyumlu yeni grafikleri gösterdi hem de mevcut (eski) DX9 ile karşılaştırma yaptı. Özellikle sağnak yağmurun verdiği gerçekçilik hissi insanı ekrana kilitleyen türden.

Kuvvetli yağış altında gerek görüşün fazlasıyla azalması, gerekse de uzaktaki zombilerin belirsiz karaltılar haline gelmesi oyunun sağ kalma konusunda sunduğu gerçekçiliği bir seviye ileri taşımış. Bu yeni grafiklerde savaşların nasıl olacağını merak ediyorum.

Hala erken erişim ve alpha öncesi (pre-alpha) aşamada olan oyuna bu yeni grafik düzenlenmesinin oyuna ne zaman ekleneceği henüz açıklanmadı. Yapımcı firma bu konuda çalışmaların beklenenden daha uzun sürdüğünü ancak önümüzdeki dönemlerde oyuncuların karşısına yeni grafiklerle çıkacaklarını belirtti.