Çizgi roman sektörünün en popüler iki ismi DC Comics ve Marvel’dan ortak çalışma gelir mi? Crossover çizgi roman ya da film projeleri mümkün mü?

Geçmişte bu iki büyük çizgi roman üreticisi bir araya gelmişti. Avengers ve Justice League üyelerini birbirleriyle savaşırken görmüştük. Hatta 1990’larda aralarında fazlasıyla bir yardımlaşma vardı diyebiliriz. Peki bu durum yine olur mu? Superman ve Hulk karşı karşıya gelir mi? Ya da benzer şekilde Wonder Woman ve Thor? Belki de toplu bir savaş olur, Civil War yerine evrenler arası bir savaş görürüz ve her iki tarafın kahramanları bu hikayede karşı karşıya gelir. Ama ne yazık ki DC Comics çalışanı Dan Didio’ya göre bu durum pek mümkün değil. Görünen o ki  Didio bu ortak çalışmayı bir güçsüzlük işareti olarak görüyor. Gelin kendisinin açıklamalarına bakalım.

Yani ölümcül düşmanlar değiliz sonuçta ama ortada bir rekabet olduğu gerçeği de var. Öyle de olmalı. Bizim düşüncemiz de çok net aslında. “Ne kadar çok rekabet olursa, o kadar çok başarılı olursun”. Yani biz her zaman elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz ve sizin Marvel yerine bize gelmeniz için çabalıyoruz. Rekabet de tam olarak bu. Bu iki firmaya baktığımız zaman çizgi roman endüstrisinin liderleri olduğunu açıkça söyleyebiliriz. Piyasada bir sürü şirket var ve çok da iyi işler ortaya çıkıyor. Ancak bizim gerçekten de örnek oluşturmamız gerekiyor.

Dürüst olmam gerekirse de Marvel/DC ortak çalışmasına son çare olarak bakıyorum. Daha önce olduğunda endüstri çok zor durumdaydı. Birçok şirket artık kendini destekleyemez duruma gelmişti ve bu nedenle birlikte çalışarak hayranların ilgisini canlı tutacak işler yapmıştı. Ben bu enerjiyi Marvel ile ortak bir çalışma yerine kendi karakterlerimize yöneltmeyi tercih ederim.

Ayrıca ortak bir proje ne kadar heyecan verici olursa olsun bu iki şirketin karşılıklı anlaşması olmadan yeniden imkansız. Günün sonunda ortak bir paydada buluşmak lazım. Duruma bakıca da Marvel’ın kendine özgü bir bakış açısı var. Aynı şekilde DC’nin de farklı bir tarzı var ve bu iki firmanın birbirlerinin karakterlerine odaklanması yerine kendi güçlü yanlarına eğilmesi daha uygun olacaktır. En sonunda da umuyorum ki siz çizgi roman hayranları kazanan olacaksınız.

Didio, birçok süslü söz söylemiş ama bu söylediklerine bakarsak DC Comics ve Marvel crossoverının önümüzdeki yıllar içinde mümkün olmadığını net bir şekilde söyleyebiliriz. Özellikle çizgi roman ve uyarlamalarının altın çağını yaşadığını düşününce kesin bir şekilde DC Comics ve Marvel’ı ortak bir projede göremeyeceğiz diyebiliriz.