DC Comics, 2011 yılında tüm evrenleri sıfırlayarak New 52 adıyla taze bir başlangıç yapmıştı. Ancak, gerek yeni okuyucular gerekse de eskiler New 52 hikayelerine pek ısınamadı. O alıştığımız DC evreninde olmayan bir şeyler vardı New 52’de.

Bunun üzerine DC Comics, temellerine ve DC’yi DC yapan özelliklere adeta keskin bir dönüş yaptı ve Rebirth’ü sundu. Daha önce de DC Rebirth’ü sizler için incelemiştik. 

New 52’nin ardından DC Rebirth ile de tüm sayılar 1’den itibaren başlayacak. Tam olarak evrenlerde sıfırlanma var diyemesek de, DC’nin bakış açısını değiştirmesi ile hem kahramanlarda hem de doğal olarak evrenlerde bir yenilenme durumu olacağı da ortada. Bu da çizgi roman dünyasına ilk defa girmek isteyen yeni okuyucular için bulunmaz bir fırsat.

DC evreninin (hatta belki geek dünyanın da diyebiliriz) en popüler iki kahramanı da çizgi roman dünyasına girmek için iyi bir başlangıç olabilir diye düşündük ve Batman: Rebirth ve Superman: Rebirth hikayelerine başlamadan önce bilmeniz gerekenleri kısaca özetlemek istedik.

Eski hikayeleri okumak isteyenler veya okumaya devam edenler için keyif kaçırıcı detaylar olabilir, dikkatli olmanızda fayda var.

Superman: Rebirth’e Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

İlk bilmeniz gereken şey, New 52’nin Superman’i öldü. New 52’nin son sayısında (Superman #52), Superman yani Clark Kent son savaşını gerçekleştiriyor ve ölüyor. New 52 hikayesinde Superman zaten ağır ağır ölmekteydi. Kriptonit zehirlenmesi yaşayan süper kahraman zaten ölüme yaklaşıyordu. Ancak, son darbeyi ona bu durumu değil, yaptığı son savaş vurdu.

DC Rebirth: Batman ve Superman

Peki şimdi Supermansiz mi kaldık? Neler oldu? Hayır, ailemizin kahramanı, iyi çocuk Clark Kent hala var. Hem de New 52 öncesinin, o sevdiğimiz, beraber büyüdüğümüz Superman geri dönmüş durumda!

Kısaca bu durumu açıklarsak, Convergence olayları sırasında Clark Kent ve Lois Lane, Brainac’ın yarattığı evrende kısılı kaldılar. Bu kısılı kaldıkları evrende de güçlerini kullanamayan Clark, Lois ile tam bir aile oldular: Jonathan Kent (Superman’in oğlu) dünyaya geldi. Convergence olaylarından sonra da bu evrenden kurtulan Kent ailesi, New 52 zaman aralığına gelir. (Buradaki 10 yıllık farklılıktan DC Rebirth incelememizde bahsetmiştik. Detayları o yazımızda bulabilirsiniz.) Çok fazla lafı uzatmadan, Clark Kent ve Lois Lane (Kent) içinde bulundukları evrenle ilgili genel bir fikir sahibi olur ve doğal olarak kendileri dışında da Clark Kent/Superman ve Lois Lane yaşadığını fark ederler. Bu nedenle hatta Kent soyadı yerine White’ı kullanmaya başlarlar. Hayatlarına bu şekilde devam ederler ancak, bu yeni evrenin olaylarını da yakından takip ederler.

New 52 Superman’inin ölmesiyle de, eski Clark Kent, bir nevi yeniden doğar ve tekrar Superman ismini almaya hak kazanır. Böylece Superman hikayesi yeniden başlar.

Peki Batman’de Durum Nasıl?

Batman’de durumlar birazcık daha farklı. New 52’deki Batman daha önce öldü. New 52’nin 40. sayısında, Bruce Wayne, Joker ile savaşırken ölüyor. Ölürken de Jokeri de öldürmeyi başarıyor. Ancak, hem Batman hem de Joker, doğaüstü de denebilecek bilimsel bir iyileştirme havuzunun yanında bu savaşı gerçekleştirip öldüler. Peki Bruce Wayne’e neler oldu?

Bu iyileştirme gücünden dolayı Bruce Wayne, ölümden bir anlamda geri döndü. Ancak, bu havuzda iyileştirilmenin bir yan etkisi olmuştu. Vücut anlamında herhangi bir eksiği olmasa da, bu havuz Wayne’in nöronlarının bağlantılarını tam anlamıyla gerçekleştirmedi. Bunun sonucunda da fiziksel olarak eksiksiz ancak hafızası sıfırlanmış bir Bruce Wayne karşımıza geldi.

Bir süre Batman kimliği olmadan yaşayan Bruce Wayne, Gotham’ın en ihtiyaç duyduğu anda Batman kimliğini geri aldı. Bunun nasıl olduğunu “Çünkü O Batman” diyerek geçmek istiyorum ama, yani gerçekten o Batman.

Gotham’ı hiçbir zaman korumasız bırakmak istemeyen Bruce Wayne ölmeden önce kendi anılarının bulunduğu ve bu anıları insana aktarabilen bir makine yapmayı başarır. Amacı, Batman’in Gotham’ı sonsuza kadar korumasını sağlamaktı.

Uzun denemelerde başarılı sonuçlar elde edemese de, hafızasını kaybetmiş Bruce Wayne sınırlarını zorlar ve ölümün kıyısından bir kez daha dönse de, Batman kimliğini geri kazanır.

Böylece Batman yeniden doğmuş olur.

DC Rebirth: Batman ve Superman