DC Rebirth ilk çıktığında dikkatlerimizi Dr. Manhattan ve Mr. Oz’a yöneltmiştik. Ancak, Mr. Oz hakkında şok edici bir gelişme yaşandı!

Bir yıldan daha fazla bir süredir DC Rebirth hikayelerini okuyoruz. Bu süre boyunca da gizemli Mr. Oz Superman hikayelerinde özellikle de Action Comics’te karşımıza gelmeye devam etti. Action Comics 987 ile de öğrendik ki Mr. Oz aslında Jor-El, yani Superman’in babası!

Mr. Oz Jor-El

Peki bu durum nasıl oldu bir anda?

En başından beri aslında Mr. Oz’yu Ozymandias olarak düşünüyorduk. Hatta geçen sene yazdığımız incelemede direkt olarak Dr. Manhattan ve Ozymandias demiştik. Eh, bu durum normal çünkü Rebirth başından beri Watchmen diyalogları okuyup duruyoruz. Durum böyle olunca da Rebirth olaylarının arkasında Mr. Oz ve Dr. Manhattan var diyebiliyorduk. Ancak durum çok farklı bir boyuta ulaştı!

Mr. Oz en başından beri Jor-El’miş ve oğluna insanlığın değerli olmadığını, onlar için savaşmaması gerektiğini göstermeye çalışıyormuş. Rebirth bağlantısını henüz bilmiyoruz. Ancak, Jor-El ve Doctor Manhattan’ın Rebirth olayları hakkında bir ilişkisi olduğu kesin. Tam olarak partner olduklarını söyleyemeyiz sanırım. Zorunlu bir birliktelik olabilir. Doomsday Clock hikayesinde bu konuya da ışık tutulur umarım ki.

Bu Action Comics sayısı ile Mr. Oz’un Jor-El olduğunu öğrenmemizin yanında kendisinin aslında pek de masum olmadığını gördük. Takıntılı bir şekilde uzun bir süredir Superman’i izleyen Jor-El, insanları ve olayları etkileyerek  Kal-El’in insanların “değerli” olmadığını anlamasını istemektedir. Tim Drake’in ölümü ve Doomsday’e müdahalesini hatırlayalım şu noktada. Bu sayıyla da olayları bir adım ileriye taşıyıp gerçek kimliğini açıklayan Mr. Oz’u gördük.

Önümüzdeki sayılarda öğrenecek çok şey var.!