aile kutu oyunu

Ailecek keyifli ve kaliteli zaman geçirebilmeniz için en iyi 10 kutu oyunu listesini sizlere hazırladık. Amacımız eşiniz ve çocuklarınızla keyifli saatler geçirmenizi sağlamak, sizleri dijital dünyadan bir nebze koparmak ve sizlerin bir araya gelip eğlenceli bir etkinlik yapmanızı sağlamak.

Aşağıdaki oyunların hepsini kendi yaşıtlarınız ve de eşinizle oynayabilirsiniz ancak biz listemizi hazırlarken çocuklarınızı da gözettik. Listemiz genel olarak 8 yaşından büyük dostlarımızın oynayabileceği ancak sizlerin onlardan daha çok eğleneceğinize emin olduğumuz oyunlardan oluşuyor.

Aşağıdaki aile oyunları sizi bir araya getiren ailecek yapabileceğiniz bir aktivite olmasının yanı sıra; yaratıcılık, problem çözme, takım oyunu, stratejik düşünme, iletişim gibi bir çok yeteneğinizi geliştirir ve bir nevi beyin jimlastiği yapmanızı da sağlar.

Bu listeyi hazırlarken daha çok ülkemizde Türkçesi yayımlanmış oyunları seçmeye özen gösterdik. Dünyadaki tüm kutu oyunlarını değerlendirmeye alsaydık listede 1 – 2 değişiklik yapılabilirdi ancak, biz kendi dilimizde kalarak eğlenceyi arttırmayı amaçladık. Listelediğimiz oyunlardan Türkçesi olanların Türkçe satış linkini, İngilizcesi olanlar için de Amazon linkini paylaştık. Umuyoruz ki, ailenizle keyifli saatler geçirmenizi sağlayabilir ve sizleri yeni nesil kutu oyunları ile tanıştırırken belki de yeni bir hobi edinmenizi sağlayabiliriz.

aile kutu oyunu

10. Sushi GO!

Sushi GO! inanılmaz sevimli çizimlere sahip 2 – 5 kişilik, 8+ yaşa uygun bir strateji oyunu. Oyundaki amacımız en iyi suşi kombinasyonunu yaparak en çok puana sahip olmak. Oyun 3 turdan oluşuyor ve yeni bir tura herkes 7 adet suşi kartıyla başlıyor. Oyuncular bu 7 adet karttan dilediği bir tanesini menüsüne seçerek kalan desteyi solundaki oyuncuya veriyor ve destede kalan kartlar arasından tekrar kart seçiliyor. Deste bittiğinde tur da bitmiş oluyor ve herkesin suşi kombinasyonu puanlanıyor.

Oyunda farklı şekillerde puan kazanmak mümkün. Örneğin menünüzde en çok çin mantısı toplamaya çalışabilir veya soya sosu kartı ile menünüzdeki suşi çeşitliliği sayısına göre puan kazanabilirsiniz. Tabii aynı zamanda bazen rakibinizin stratejisini bozmak için de menünüze gereksiz kartlar da almak zorunda kalabiliyorsunuz. Oyun sonunda da en çok puana sahip olan oyuncu oyunu kazanıyor.

2013 senesinin en iyi kart ve en iyi aile oyunu seçilen Sushi Go’nun Türkçesini buradan satın alabilirsiniz.

aile kutu oyunu

9. Bang!

Bang! dünya çapında satışta milyon barajını aşmayı başarmış nadir kutu oyunlarından biri. 4-7 kişilik bir oyuncu topluluğuyla oynanabilen, 10+ yaşa uygun olan bu oyun, vahşi batı temasıyla karşımıza geliyor. Oyuncuların Şerif, Aynasız, Haydut ve Hain olmak üzere sahip olabileceği 4 farklı rol var ve her bir rolün oyunu kazanma koşulu farklı. İşin can alıcı noktası ise oyunda sadece Şerifin rolü bilinirken diğer oyuncuların rolleri gizli. Herkes blöflerle rolünü gizlemeye çalışıyor, birbirinin hamlelerini dikkatle izleyerek çıkarımlarda bulunuyor ve stratejilerini geliştirerek buna göre diğer oyunculara ateş ediyor.

Oyunda her bir oyuncuya farklı özellik veren 16 farklı karakter kartı ise oyunun tekrar oynanabilirliliğini hayli artırıyor. Bang! aynı zamanda 2007 yılının en iyi kart ve en iyi parti oyunu seçilmiş!

Oyunun Türkçesini buradan satın alabilirsiniz.

aile kutu oyunu

8. Ubongo

Ubongo 1-4 oyuncu ile oynanabilen, 8+ yaşa uygun puzzle çözmeye dayalı basit ve eğlenceli bir oyun. Oyun toplamda 9 turdan oluşuyor ve her tur başında oyunculara doldurulması gereken boş bir puzzle alanı ve parçalar veriliyor. Parçaları boşluk bırakmadan şekilde ilk yerleştiren oyuncu elması alıyor. Oyunu kazanmak için en çok elması toplamalısınız!

Oyunun İngilizcesini buradan satın alabilirsiniz.

aile kutu oyunu

7. King of Tokyo

King of Tokyo 2-5 kişilik oyuncu topluluğuyla oynanan, 10+ yaşa uygun bir zar oyunu. Oyunda, tüm oyuncular bir canavara sahip oluyor ve bu canavarlarla turlar halinde rakiplerimize saldırıyoruz. Zar üzerinde 4 farklı değer var ve oyuncular zarı 3 el atabiliyor, istediğini tekrar atarken istediği zarın sonucunu nihai hale getirebiliyor.

Belirtmemiz gereken önemli nokta ise, canavarımızı Tokyo şehrine soktuğumuzda, Tokyo’da bulunan canavar tüm oyunculara aynı anda hasar verirken, diğer oyuncular tüm saldırılarını Tokyo’da bulunan bu canavara yapıyor. Basit bir ifadeyle, ben tek siz hepiniz durumu oluyor. Oyun sonunda ayakta kalan canavar da kazanan oluyor. Oyuna derinlik katan ve stratejinizi etkileyen çok sayıda güç kartı var. Zar oyunlarını sevenlerin kaçırmaması gereken bir oyun.

Oyunun İngilizcesini de buradan satın alabilirsiniz.

aile kutu oyunu

6. Machi Koro

2-4 kişi arasında oynanabilen Machi Koro, strateji ve şansın çok güzel dengelendiği bir kutu oyunu. Oyuncular Machi Koro şehrinin başkanı oluyor ve şehre fırın, restoran, market, stadyum vb. farklı şekilde katkılar sağlayan yapılar inşa ederek Machi Koro’yu geliştirmeye çalışıyor. Oyundaki amacınız ise tren istasyonu, lunapark vb. 4 büyük projeyi tamamlayan ilk oyuncu olabilmek. Oyunda atılan zarların sonucu bütün oyuncuların ilgili yapılarını aktifleştiriyor dolayısıyla oyun boyunca bütün oyuncular sürekli oyunda aktif şekilde yer alıyor.

Kolay kuralları, hızlı akışı ve yüksek tekrar oynanabilirliğiyle Machi Koro 2015’in en iyi 3 kutu oyunundan birisi seçildi.

Oyunun Türkçesini buradan satın alabilirsiniz.

aile kutu oyunu

5. For Sale

2 – 6 kişi ile oynanabilen, 8+ yaşa uygun olan For Sale; basit kurallara sahip, hızlı ve eğlenceli bir açık artırma oyunudur. Oyunda iki aşama bulunmaktadır. Oyunun ilk aşamasında ortaya oyuncu sayısı kadar mülk kartı açılır ve oyuncular elindeki parayı en stratejik şekilde kullanarak açık artırmada bu mülkleri en uygun fiyata satın almaya çalışır. Oyunun ikinci aşamasında ise ortaya bu sefer çek kartları açılır ve herkes aynı anda ortaya koyduğu mülk kartıyla çek kartlarını satın alır.

Oyun sırasında stratejisini iyi geliştiren oyuncular, oyunun ilk aşamasında bir tavuk kümesini bir gökdelenden daha ucuza satın alabilir, ikinci aşamasında ise tavuk kümesini gökdelenden daha pahalıya satabilir. Oyunun sonunda ise en çok parası olan oyuncu galip ilan edilir. Oyun oldukça basit ancak fazlasıyla strateji ve bol bol düşünme içeriyor.

Oyunun Türkçesini buradan satın alabilirsiniz.

aile kutu oyunu

4. Love Letter

2 – 4 kişi ile oynanabilen Love Letter oyununda amacınız mektubunu prensese ilk olarak ulaştıran kişi olmak! Şimdiden heyecanlandım ben. Oyunda toplamda 8 farklı karakter kartı var ve her bir kartın farklı bir hamlesi var. Her tur oyuncular yeni bir kart çekiyor ve elindeki 2 karttan birisinin hamlesini oynuyor. Karakterlerin özelliklerinden bazıları rakiplerinizi elemenize yardımcı olurken, bazıları da rakiplerinizin karakter kartları hakkında bilgi almanızı sağlıyor. Oyun sonunda en yüksek rütbeli karta sahip olan oyuncu oyunu kazanıyor.

Mektubu prensese kim ulaştıracak?

Oyunun İngilizcesini buradan satın alabilirsiniz.

aile kutu oyunu

3. Carcassonne

Kutu oyun dünyasının belki de en popüler oyunu olan Carcassonne, aynı zamanda en yüksek satış rakamlarına da ulaşmış bir oyun olarak karşımıza geliyor.

2 – 5 kişi ile oynanabilen, 8+ yaş için uygun olan bu oyunda oyuncular Fransa’da yer alan surlarıyla meşhur Carcassonne şehrini inşa ediyor. Bu oyunda her oyuncunun görevlendirmek üzere 7 vatandaşı vardır ve oyuncular her tur bir karo çekerek Carcassonne şehrini oluşturur. Ardından oyuncular haritaya yerleştirdiği karo üzerine dilerse vatandaşlarını şövalye, haydut, keşiş veya çiftçi olarak görevlendirir. Oyun boyunca vatandaşlarını en stratejik şekilde değerlendiren oyuncu en çok puanı toplar ve oyunu kazanır. Oyun sırasında rakiplerinizin stratejilerini bozmak oyunu kazanabilmeniz oldukça önemli. Her oyunda farklı bir harita oluşturuyorsunuz ve sonuç olarak her oyunda farklı bir strateji geliştirmeniz gerekiyor. Dolayısıyla oyunun tekrar oynanabilirliği oldukça yüksek. Oyun inanılmaz basit ancak bir o kadar da strateji içeriyor. Yeni nesil kutu oyunlarıyla tanışmak isteyen ve strateji seven herkes Carcassonne oyununu denemeli. Carcassonne aynı zamanda 2001 senesinin en iyi kutu oyunu!

Oyunun Türkçesini buradan satın alabilirsiniz.

aile kutu oyunu

2. Catan

Ülkemizde yaklaşık 10 yıllık bir geçmişi olan ve Türkçe olarak da yayımlanan Catan, 2016 yılında yeninden yayımlanmaya başlandı!

2-4 kişi ile oynanabilen, 10+ yaş için uygun olan Catan’da oyuncular bir beyliğe sahip oluyor ve bu beyliğin yönetimini üstleniyor. Yapacağı yollar, köyler, şehirler ve ordularla beyliğini geliştirmeye çalışıyor. Amacımız ise 10 zafer puanına ulaşmak. Oyun strateji ve şansın çok başarılı bir kombinasyonu olarak karşımıza geliyor. Catan her ne kadar basit gibi gözükse de, stratejik özellikleriyle dikkat çekiyor. Oyunu kazanabilmeniz için takip edebileceğiniz bir çok strateji var. Oyun süresince oyuncuların kaynak takası yapabilmesi, oyuncu etkileşimini oldukça yükseltiyor ve eğlenceyi katlıyor. Her oyununun farklı harita düzeninde oynanabilir olması da, Catan’ın yeniden oynanabilirliliğini çok fazla arttırıyor.

2000 senesinde yüzyılın kutu oyunu ödülünü alan Catan, 35 milyon satış rakamlarına ulaştı! Şiddetle önerdiğimiz bu oyunun Türkçesini, 2016 Temmuz ayından itibaren(henüz stoklara girmemiş) buradan satın alabilirsiniz.

aile kutu oyunu

1. Jungle Speed

Aileniz için en uygun oyun olarak Jungle Speed’i seçtik. Çünkü bu oyun inanılmaz basit, inanılmaz hızlı ve inanılmaz eğlenceli!

2 – 10 kişi ile oynanabilen, 6+ yaş için uygun olan Jungle Speed oyununda amaç kartlarınızdan kurtulmak. Dikkat, refleks ve hızın önemli olduğu bu oyunda toplamda 80 kart var ve hepsinin görselleri birbirine oldukça benziyor. Oyuna başlarken totem ortaya yerleştirilir ve kartlar eşit olacak şekilde herkese dağıtılır. Ardından oyuncular sırayla kapalı olan bir kartını açar ve iki oyuncunun açık olan kartı aynı desene sahip olduğunda düello başlar! Totemi kapan oyuncu düelloyu kazanır ve önüne açmış olduğu bütün kartları diğer oyuncuya verir. Ancak oyuncuların çok dikkatli olması gerekiyor çünkü kartların desenleri birbirine oldukça benziyor ve toteme yanlışlıkla dokunmanın cezası herkesin kartlarını almak oluyor. Ayrıca farklı şekilde düelloya girmenizi sağlayan 3 özel kartta oyuna derinlik katıyor.

Jungle Speed, ailenizle de ufak dostlarımızla da oynamaktan büyük keyif alacağınız bir oyun!çaie

Oyunun Türkçesini buradan satın alabilirsiniz.


Aynı zamanda, Oynadıktan Sonra ‘Vay Arkadaş Bunca Zaman Neler Kaçırmışız!’ Diyeceğiniz 10 Kutu Oyunu’nu da sizler için daha önce listelemiştik ancak o listede çocuklarımızdan ziyade sizin eğlenmenizi gözetmiştik. O listeye de buradan ulaşabilirsiniz.