EverQuest Next

Sancılı bir süreçten geçtikten sonra Daybreak Game Company tarafından geliştirilmeye devam edilen EverQuest Next projesi bugün itibariyle iptal edildi.

Daybreak konuyla ilgili olarak bilgilendirici bir yazı yayımlandı. Bu yazıda, uzun bir değerlendirme sürecinden sonra Daybreak, EverQuest Next’in geliştirilmesini durduruğunu resmi olarak duyurdu.

Daybreak resmi açıklamasını aşağıda bulabilirsiniz.

Daybreak Topluluğu Dikkatine,

Bugün size uzun bir inceleme ve değerlendirme sürecinden sonra, Daybreak’in EverQuest Next’i geliştirmeyi durduğunu bildirmek için yazıyorum.

Geçtiğimiz 20 yıl boyunca EverQuest her zaman sevgiyle yapılan bir iş oldu. Oyun yapımcılarının paylaştığı bu sevgi, milyonlarca oyuncuyla paylaşıldı. EverQuest’in sayısız insanı bir araya getirmesi ve eğlendirmesini izlemek bizlere ilham ve gurur kaynağı oldu. Oyun kültürüne yön vermesinin yanında, EverQuest oyun sektöründe bizleri daha büyük riskler almak ve fikirlerimiz üzerinde çalışmak için cesaretlendirdi. EverQuest’in yeni oyununa başladığımızda da zaten küçük bir hedefimiz de yoktu. Devrim niteliğinde bir oyun yapma amacındaydık. 

Oyun sektörü içinde bulunanların iyi bileceği gibi, projelerin iptal edilmesi zaman zaman yüzleşmek zorunda olduğumuz bir gerçek. Yaratım sürecinin bir parçası olarak, büyük düşünüp, çok çalışırken aynı zamanda da bu süreçte nerede olduğumuz konusunda da fazlasıyla dürüst olmak zorundayız. Oyuncularımızın yüksek standartlarının olduğunun farkındayız ve konu Norrath olunca biz de aynı standartlara sahibiz. Yaptığımız son değerlendirmede, EverQuest Next’in bu standartları karşılamadığıyla yüzleşmek zorunda kaldık. 

Daybreak olarak belirtmek isteriz ki EverQuest serisi bizim hala önemli ve EverQuest tam anlamıyla kalbimize en yakın yerde bulunuyor. EverQuest ve EverQuest II oyunları tüm hızıyla devam edecek ve tüm bu olanlara rağmen EverQuest için olan tutkumuz azalmadan devam edecek.

Saygılarımızla,

Russell Shanks
Başkan, Daybreak Games

Oyun dünyası için fazlasıyla üzücü bir gün olduğunu düşünüyorum.