finding dory

Hayranların seneler süren bekleyişinden sonra vizyona giren Finding Dory gişede elde ettiği başarıyla Amerika’nın en çok izlenen animasyon filmi oldu.

Herkesin gönlünü çalmayı başaran Finding Nemo filmi 2003 senesinde vizyona girmişti. Bizim Kayıp Balık Nemo ismiyle bildiğimiz bu yapımı Andrew Stanton ve Lee Unkrich birlikte yönetmişti. Filmin orijinal versiyonunda Albert Brooks, Ellen DeGeneres, Alexander Gould, Willem Dafoe, Brad Garrett, Allison Janney, Austin Pendleton, Stephen Root ve Vicki Lewis gibi isimler seslendirme yapmıştı. İzleyiciler o zamandan beri bir devam filmi bekliyordu.

Finding Dory Ne Kadar Kazandırdı?

2004 yılında Finding Nemo ile başlayan macera ilk olarak yine bu yapımda tanıştığımız Dory ile devam ediyor. Finding Dory filminde unutkanlığıyla meşhur olan Dory geçmişini hatırlamaya başlıyor ve ailesini bulmak için amansız bir maceraya atılıyor. Bu keyifli hikaye Amerika izleyicisinin büyük ilgisini gördü. 17 Haziran’da gösterime başlayan yapım Shrek 2’yi tahtından etti. Sadece Amerike Birleşik Devletleri’nde 441.2 milyon dolar kazandırarak en çok izlenen animasyon film unvanını devraldı. Elbette sevilen animasyonun başarısı bununla sınırlı kalmadı. Dünya genelinde de 721.7 milyon dolarlık gişe hasılatı elde etti. Üstelik Finding Dory daha dünyanın her yerinde vizyona girmedi. Sadece bu hafta Japonya, Meksika ve Hong Kong gibi yerlerde izleyici karşısına çıkacak. Bu durum da gişe hasılatında ciddi bir yükselişe neden olacak.

2016 senesi Kayıp Balık Dory’nin yanı sıra Captain America: Civil War, Zootopia ve The Jungle Book yapımlara ev sahipliği yaptı.

Finding Dory, ülkemizde 2 Eylül’de vizyona girecek.