Bir döneme damgasını vurmuş demenin fazlasıyla hafif kalacağı, koca bir neslin sevgisini kazanan ve hala daha kendini sayısız kere izletebilen, TV dünyasının klasiklerinden Friends’i ele almaya karar verdik. Bu bağlamda da Friends karakterlerinin en komik 10 anlarını sizler için listelemeye başladık.

Listemize Chandler ile başlıyoruz. Monica’nın kocası, Joey’nin en iyi arkadaşı, sarkastik üstad, Miss Chanandler Bong yani Chandler Bing’in 10 sezondaki en iyi 10 anını sizler için seçtik. Aslında şöyle bir düşününce aklıma çok daha fazla sahne geldiyse de 10 sahne sınırı koyduk. Sahneleri seçerken de sık sık dizinin ilgili bölümlerine takılıp yeniden izlediğimi de eklemek istiyorum. Hatta sanırım bir bölüm daha izleyeceğim!

Evet, listemize hemen başlayalım. Neler yapmış Chandler Bing?

Chandler Bing1. Sezon 1, Bölüm 7: The One with the Blackout 

Sanırım ilk sezonun tartışmasız en iyi bölümlerinden The One with the Blackout. Tabii ki bir sürü sahne var harika olan bu bölüm kesinlikle üst sıralarda yer alır. Bu bölümde Chandler ve model Jill Goodacre ATM holünde kitli kalırlar. Jill Goodacre’ı hemen tanıyan Chandler doğal olarak panik olur ve heyecan yapar. Önce Joey ile gizli dillerinde konuşan Chandler ardından Jill’in sakız teklifini kabul eder. Eklemekte de yarar var, “If Jill Goodacre offers you gum, you take it. If she offers you mangled animal carcass, you take it”. (Eğer Jill Goodacre sana sakız teklif ederse kabul et. Eğer Jill sana parçalanmış hayvan cesedi teklif ederse, kabul et.)

Chandler Bing

2. Sezon 2, Bölüm 7: The One Where Ross Finds Out

Tamam bu bölümde çok daha önemli olaylar oluyor diyebilirsiniz ama arka plandaki olaylar gerçekten harika. Sanırım en iyisi de Chandler ve Monica’nın spor yapmaya karar vermesi. Daha doğrusu Monica’nın Chandler’ın kişisel yaşam koçu olması demek daha net olur. Chandler’la bol bol alay edilmesinden sonra artık spor yapmaya ve kilo vermeye karar verir. Boşlukta olan Monica’da ona yardım etmek için kolları sıvar. Her anıyla komiklik akan ikilinin çalışmalarına sanırım ilk başlangıçtaki tayt sahnesiyle daha sonraki mekik çekme sahnesi akıllara geliyor.

Monica: Five more and I’ll flash you. (5 tane daha ve göğüslerimi göstereceğim.)
Chandler: One… Two… Two and a half… Okay, just show me one of them. (Biir, ikiii, iki buçuuk… Tamam sadece birini göster.).

Chandler Bing

3. Sezon 3, Bölüm 9: The One with the Football

Yine harika bir sezon ve yine Chandler’ın muazzam sahneleri. Ördek ve civciv sahiplenmeleri de harikaydı, koltuk muhabbeti de iyiydi ama sanırım Amerikan Futbolu oynadıkları bölüm en iyisi. Joey ile Hollandalı kadın üzerinden rekabete giren ve kazanan Chandler harikaydı. Bunu da yaptığı kutlama hareketi ile gösterdi.

Chandler Bing

4. Sezon 4, Bölüm 8: The One with Chandler in a Box

4. sezonu düşündüğüm zaman aklıma ilk gelen anlardan biri oldu Joey-Kathy-Chandler üçgeni. Tabii ki Chandler’ın affedilmek için yaptıkları da inanılmazdı. Bu aşk üçgeninin hemen ardından da affedilmek için çabalayan Chandler’ın sahnelerinden bahsetmeden olmaz. Kutuya giren ve bir parmağı dışında gözükür olmayan Chandler’ın yaptıkları ve söyledikleri en iyiler arasına girmeye aday.

Chandler Bing 5. Sezon 5, Bölüm 4: The One with Phoebe Hates PBS

Monica ve Chandler’ın ilişkilerinin başında olduğu ve diğerlerinden saklamaya çalıştığı bir sezon olduğundan mıdır yoksa başka sebeplerden mi bilmiyorum ama genel olarak komiklik açısından harika bölümler karşımıza geldi. Benim gözümde de en iyisi bu sezonun 4. bölümü oldu. Özellikle Chandler’ın masaya çıkıp dans ettiği sahne gerçekten muazzam. Unutulmayacak danslar arasında çok rahat sayabiliriz. Eh, sanırım ben de aynı durumda olsam aynı dansı ederdim.

Chandler Bing

6. Sezon 6, Bölüm 25: The One with the Proposal

Bu sezonla ilgili çok şey söylenebilir. Chandler’ın Joey’nin kadına dönüştüğüne dair olan konuşması, Chandler ve Monica’nın ailesi arasındaki konuşma gibi sayısız örnek var. Ancak, tek bir sahne hepsinden ayrılıyor: Chandler’ın yüzüğü Monica’ya uzatması. Dizinin tarihi anlarından biri tartışmasız ve Chandler’ın da en inanılmaz noktası.

Chandler Bing

7. Sezon 7, Bölüm 1: The One with Monica’s Thunder

Tamam bu sezonda evlendiler biliyorum. Evlenmeleri, Chandler’ın panik olması, kaçması gibi bir çok sahneyi söyleyebilirsiniz. Chandler’ın hatta Jack’in kucağına oturmasını da söyleyebilirsiniz ya da havuza çıplak gitmesini. Ama bu sezonun ilk bölümündeki Chandler tartışmasız galip. Hem mimikleri hem de replikleriyle mükemmel bir bölüm karşımıza geliyor. Monica’yla yakınlaşan Chandler, istediği performansı gösteremiyor ve bunun şokunu yaşıyor.

Chandler: I am not worried, I am fascinated. You know it’s like a biology. Which is funny because in high school I failed biology and tonight biology failed me. (Endişelenmiyorum, endişelenmedim. Sadece büyülendim. Aynı biyoloji gibi. Komik bir durum çünkü lisede biyolojide başarısızdım. Şimdi de biyoloji başarısız oldu.)

Chandler Bing

8. Sezon 8, Bölüm 13: The One Where Chandler Takes a Bath

Bu sezonun tartışmasız galibi Chandler’ın küvette olduğu bölüm tabii ki. Gerek Monica’nın ona yaptığı küvet banyosu gerekse de kendisinin yapması ve tabii ki yanına aldığı oyuncak gemi. Gerçekten muazzam bir bölüm.

Chandler Bing

9. Sezon 9, Bölüm 15: The One With the Mugging

Chandler’ın kariyer değişikliği, kötü reklam replikleri derken stajyer olarak girdiği firmada yaşadıklarını hepimiz sanırım hatırlıyoruz. Eh, aradaki nesil farklının da yarattığı komik sahneleri göz ardı edemeyiz. Bunlardan da en güzeli yanarlı dönerli bu ayakkabının reklam metni için yaptığı çalışmalar sanırım. Odadan bastonuyla topallaya topallaya çıkmasına ve çıkarken soğuk havalarda kalçam ağrıyor demesine hala gülüyorum.

Chandler Bing

10. Sezon 10, Bölüm 15: The One Where Estelle Dies

Bu son sezonda son defa karşımıza çıkan Janice’in Chandler’la olan konuşmaları gerçekten harika. Janice’ten kurtulmak için ona hala aşık olduğunu söyleyen Chandler’ın konuşmaları arasındaki yüz ifadeleri gerçekten muazzam. Son sezonun en iyi Chandler sahnelerinden biri olduğu tartışmasız.

Bonustan hemen önce de soralım: Sizin en iyi Chandler Bing sahneleriniz hangileri olurdu peki?

Chandler Bing Bonusu: Sezon 8, Bölüm 6: The One With the Halloween Party

Chandler Bing