game of thrones

Dünyanın ilgiyle takip ettiği Game of Thrones altıncı sezonun sonuna geldi. The Winds of Winter isimli bölüm önemli olaylara ev sahipliği yaptı. Bunların arasında en fazla dikkat çekenlerden biri Jon Snow’un geçmişine dair ortaya çıkan bilgiler oldu.

Neredeyse George R. R. Martin’in yazdığı A Song of Ice and Fire seri ünlendiğinden beri herkesin konuştuğu bir hayran teorisi var. Aynısının Game of Thrones’ta da geçerli olduğu düşünülüyordu. Bu teori bilmeyenlerin keyfini kaçırmaması için genellikle R + L = J şeklinde kodlanıyor. Bilmeyenler için bunun açılımı Rhaegar + Lyanna = Jon Snow oluyor. Burada en başından ber Jon Snow’un Ned Stark’ın oğlu olmadığı varsayılıyordu. Kitaplar dolayısıyla biliyoruz ki Lyanna, Rhaegar Targaryen ile kaçıyor ya da onun tarafından kaçırılıyor. Bu kısım tam olarak net değil. Bazıları onun kaçırıldığını, bazılarıysa ikilinin birbirine aşık olduğunu düşünüyor. Deli Kral’ın oğlu olan Rhaegar, aynı zamanda Daenerys’in tanımadığı büyük ağabeyi. Rhaegar Targaryen, Dornelu bir prensesle evli. Lyanna da Robert Baratheon ile sözlü. İkili tüm bunlara rağmen bir araya gelince Robert Baratheon, Deli Kral’a karşı isyan ediyor ve Westeros’un yönetimi el değiştiriyor. İşte bu süreçte ikilinin bir çocuk sahibi olduğu söyleniyordu.

Teorinin Doğrulanması Neden Önemli?

Bu sezon Game of Thrones’ta Bran Stark, Tower of Joy olarak anılan süreci gördü. Ned, Lyanna’yı kendi kadına bulanmış halde buldu. Kardeşi ona ufak bir erkek çocuğunu emanet edip, onu koruması için söz verdirdi. Robert Baratheon dünya üzerindeki tüm Targaryenleri ortadan kaldırmaya ant içtiği için, Jon’un babasının Rhaegar olduğu düşünülüyor. Bu sebeple Ned onun kendi çocuğu olduğunu söyleyerek saklıyor. Bu sayede Jon Snow yarı Stark yarı Targaryen oluyor, Demir Taht üzerinde hak iddia edebilecek konuma ulaşıyor. Bu sebeple Daenerys Targaryen’ın karşı karşıya gelmesi de, ittifak kurması da mümkün görünüyor. Birçok hayran ikisinin hikayenin sonunda evleneceğini düşünüyor.

Tüm bunlar yedinci sezonda yaşanacakları, Daenerys Targaryen’in Westeros’u geri alışını nasıl etkileyecek hep birlikte göreceğiz. Game of Thrones’un yedinci sezonu bahar 2017’de başlaması bekleniyor.