Yedinci sezon finaline çok az bir süre kala, Game of Thrones hakkında yeni bir teori üretildi. Bu teori şimdiye kadar yaşananları ele alarak Littlefinger’ın asıl amacının ne olduğunu sorguluyor. Tüm kanıtları bir araya getirerek mantıklı bir sonuca ulaşıyor.

squirrelwoman tarafından Reddit’te paylaşılan teoriye göre Littlefinger’ın asıl amacı Sansa Stark’ı Demir Taht’a oturtmak, böylece Westeros’ta hüküm sürmek istediği. Peki bu teorisini hangi olaylarla destekliyor?

Littlefinger daha önce bize asıl stratejisinin ne olduğunu söylemişti: Büyük mücadelelere girmek yerine, önce düşmanlarının birbirini ortadan kaldırmasını bekliyor. Bu süreçte kontrol ettiği alanını genişletiyor. Kısacası Littlefinger aslında Winterfell’de sıkışıp kalmış değil, aksine tam olarak olmak istediği yerde. Daenerys ve Cersei güneyde kanlı bir savaşa girişerek onun isteğini yerine getiriyor. Üstelik bu mücadelede kazanan tarafın kim olacağı önemsiz. Savaş daha yeni başlamasına rağmen Martell ve Tyrell haneleri ortadan kaldırıldı. Greyjoyların donanmasının yarısı mahvoldu. Böylece mücadele edecek rakiplerin sayısı azalmış oldu. Öte yandan Cersei de Daenerys de pek sevilmiyor. Cersei uzun yıllardır Westeros’un kibirli kraliçesi olarak biliniyor. Üstüne Jaime ile ilişkileri insanların onu sevmesine engel oluyor. Daenerys ise babasının itibarından ötürü kaybediyor. Üstüne Westeros’a Dothrakiler ile gelmesi onu daha itici hale getiriyor. Her iki taraf bu kadar “kötünün kötüsü” havasındayken Sansa Stark tam anlamıyla bir soylu. Onurlu bir evlilikten dünyaya gelmiş, bilgili ve terbiyeli bir kadın. İyi eğitiminin yanında gerçek bir rol model havasında. Üstelik halkının iyiliğini istiyor. Onların hayatta kalması için elinden gelen her şeyi yapan, en temel ihtiyaçları olan besini depolayan bir lider havasında. Bu sayede Westeros’ta genel olarak saygı kazanabilecek potansiyele sahip. Fakat Littlefinger’ın planına engel olan biri var: Jon Snow. Onun Piçlerin Savaşı’nda ölmemesi Littlefinger için işleri zorlaştırdı. Dolayısıyla onu denklemden çıkartması, Sansa Stark’ın Winterfell’in asıl lideri olarak konumlandırması gerekiyor.

Jon Snow engelini kaldırmak isteyen Littlefinger önce Bran Stark’ı fırsat olarak görüyor. Onu Winterfell üzerinde hak iddia etmeye teşvik ediyor. Fakat Bran’in güçte gözü olmadığını anlayınca bu umudu son buluyor. Ardından Arya Stark çıkıp geliyor. Onun korkutucu dövüş yeteneklerinin yanı sıra Jon’u seviyor olması da problem teşkil ediyor. Arya, Sansa ve Bran’in aynı anda Jon’u Winterfell’in kralı olarak görmek istemesi planlarına engel oluyor. Dolayısıyla kardeşleri birbirine düşürmesi gerekiyor. Eğer direkt olarak Sansa’ya Jon’u kötülerse bunun ters tepeceğini biliyor. Bu yüzden önce Arya’nın Sansa hakkında kötü düşünmesi gerekiyor. Onun Jon’un yerinde gözü olduğunu düşünürse ikisinin arası açılacak, Arya’nın yaptıkları Jon’u zor durumda bırakacak. Öte yandan Sansa eğer yıllardır özlediği yuvasına döndükten sonra kardeşlerinin ihanetine uğradığını düşünürse veya haksızlığa uğradığına inanırsa büyük bir kırılma yaşayacak. Bu durum da Littlefinger’ın onu istediği gibi kullanmasına müsade edecek. Zayıflayan düşmanlarını Winterfell ve Vadi’nin ordusuyla ortadan kaldırıp, onu Demir Taht’a oturttuktan sonra ister Kraliçe’nin Eli isterse evlilik yoluyla yeni kral olabilir. Bu sayede Westeros’taki asıl söz sahibi olabilir.

Bu sebeptendir ki, Littlefinger geçtiğimiz bölümde Sansa’nın eski mektubunu ortaya çıkartarak onu Arya’nın gözünde kötü bir duruma düşürmeye çalıştı. Ancak Stark kardeşler birbirlerine karşı dürüst olur ve birlik olmayı tercih ederse, bu Littlefinger’ın sonunu getirebilir.

Siz ne düşünüyorsunuz? Littlefinger Westeros’un hakimi olma planını gerçekleştirebilir mi?