Game of Thrones'tan İzlenme Rekoru

Game of Thrones’un 6. sezonunun finalini sanırım hepimiz (en azından bir çoğumuz) izledik. Amerikan televizyon dünyasının (hatta tüm dünyanın) en çok konuşulan dizilerinden biri olan Game of Thrones’un izlenmesi nasıl peki?

Geçtiğimiz pazar günü yayımlanan 6. sezon finali ile Game of Thrones yaklaşık 9 milyon izleyiciye ulaştı! HBO Now’ı kullanan üyeleri de göz önüne alınca haftalık ortalama 23 milyon izleyici sayısına ulaşıyoruz. Muazzam bir rakam!

HBO tarafından yayımlanan verilere baktığımız zaman 6. sezon finalini 8.9 milyon kişinin izlediğini görüyoruz. 5. sezon filminden neredeyse 1 milyon daha fazla kişi demek oluyor bu. Aynı zamanda demografik dağılıma da bakınca, diziyi izleyenleri 18-44 yaş aralığında olduğunu görüyoruz. Bu da gerçekten etkileyici bir dağılım olarak karşımıza geliyor.

Diğer dizilerle karşılaştırdığımız zaman ise Fox’un Empire’ı ile hemen hemen aynı seviyede olduğunu görüyoruz. AMC’nin The Walking Dead’i ise finalinde elde ettiği 14.2 milyonluk izleyici sayısıyla liderliğini sürdürüyor.

Bu başarılı sezonun ardından Game of Thrones önümüzdeki ilkbahar ayarlarında 7. sezon ile karşımızda olacak. Bakalım bu başarısını sürdürebilecek mi?