DC Comics’e gelecek yeni hikayeyle Joker artık deli ve dengesiz değil. Aksine, zekasını ve yeteneklerini çok farklı kullanıyor. Batman’in karşısına politika, yasalar ve Gotham halkıyla çıkacak.

Hiç düşündünüz mü acaba Joker “sağlıklı” olsaydı nasıl olurdu? Yine kötü olur muydu? Ya da Batman ile karşılaşmaları nasıl olurdu? İşte DC Comics’in en yeni hikayesinde bu soruların cevabını bulabileceğiz. The Joker bu yeni hikayede deliliğinden kurtulmuş olacak. Zekasını ve strateji yeteneklerini bu sefer çok farklı bir şekilde kullanacak. Alıştığımız gibi Gotham’ın Kara Şövalye’si karşısında yaşam da ölüm savaşı vermeyecek. Aksine adeta Beyaz Şövayle rolüne bürünüp yasalarla, politikayla ve tabii ki Gotham halkını da kullanarak Batman’in karşısında olacak.

Öncelikle belirtelim canon hikaye olmayacak bu yeni çizgi roman serisi. Yani DC Evreni’ni değiştirmeyecek. Alternatif bir evren gibi düşünebilir. Ancak, yapılan açıklamaya göre Batman ve etrafındaki diğer karakterleri orijinallerine bağlı kalarak ele alacak. Sean Gordon Murphy tarafından yazılıp-çizilecek bu yeni mini seride Joker yeteneklerini çok farklı şekillerde kullanacak. Alıştığımız biraz manyak biraz da dengesiz Joker gidecek yerine hitabet yeteneği çok yüksek, insanları fazlasıyla etkileyebilen bir Joker gelecek. Tabii ki Batman’e duyulan saplantı hep aynı! Bu serinin yazarı Murphy yeni Joker’in manipülasyon yeteneklerini Mad Men’in ana karakterlerinden olan Don Draper’a benzetiyor. Eh, sanırım nasıl birini göreceğimiz biraz daha şekillenmiştir. Gelin bakalım Murphy yeni serisi Batman: White Knight hakkında neler söylemiş.

Asıl amacım çizgi romanlardaki uyarlamaları ortadan kaldırıp Gotham’ı daha gerçekçi bir şehir yapmak. Yani her türlü sorun ve durumla uğraşan bir şehir düşünüyorum. Siyahilere karşı uygulanan şiddet sorunlarından tutun da halk arasında artan gelir farklılıklarına kadar. Böyle bir şehirde de farklı bir Joker olacak ve hitabet yeteneğiyle birlikte müthiş gözlemlerini kullanarak Gotham’ın savunucusuna karşı bir medya savaşı yürütecek.

Joker’in dahi olduğunu biliyoruz. Acımasızlığını da biliyoruz. Eh, insanlarla nasıl oynadığını da biliyoruz. Peki neden Joker’i politikacı yapmayalım ki? Onun potansiyelini kullanmasını engelleyen deliliğini ortadan kaldıralım ve Batman’in karşısına böyle çıkaralım. Durumu biraz daha ilginç ve korkutucu bir hale getirmek için de Batman’in karşısına çıktığında hiçbir kuralı çiğnemesin ve herşeyi yasal yollardan yapsın. Batman nasıl durdurabilir ki onu?

Deliliği iyileştikten sonra Gotham’ı net bir şekilde gören Joker Batman’in aslında bu şehrin sonsuz suç döngüsüne katkıda bulunduğunu anlamaya başlar. Bunu anladıktan sonra da Batman’i Gotham’ın Beyaz Şövalyesi olarak yenmek için çalışmalar yürütür.

Murphy bu yeni hikaye duyurusunun ve açıklamalarının ardından Batman ve Gotham evreninde bulunan klasik karakterlerin de olacağını doğruladı. Joker ve Batman’in dışında Harley Quinn de hikayeye dahil olacak. Hem de tamamen onun istediği gibi bir Joker ile birlikte. Bane, Two-Face, Scarface, Poison Ivy, Killer Croc gibi Batman’in düşmanlarının birçoğunu da bu hikayede göreceğiz.

Batman: White Knight #1 4 Ekim 2017 tarihinde yayınlanacak.