Kojima Productions

Konami’den ayrıldıktan sonra Kojima Productions’ı kuran Hideo Kojima, yeni oyunu hakkında bilgi verdi. Famitsu’ya verdiği röportajda PlayStation 4’e özel olacak olan oyunun ilk detaylarını bizlerle paylaştı. Röportajı da Gematsu Japonca’dan çevirerek bizler için anlaşılır hale getirdi.

Konami’den ayrıldıktan sonra tatile çıkıp sektöre ara vermek istemediniz mi?

Kojima: Biraz ara vermek istedim fakat eğer ara verseydim yaşadığım tempolu hayat sekteye uğrayacak ve kimse beni affetmeyecekti. Tekrar ısınmak için de bir yılı harcayacaktım. Şu an geçici bir ofis ayarladık, logoyu tasarladık ve web sitesini açtık.

Logoya gelirsek…

Kojima: Henüz bir şey söylemem ama logoda bir gizem var. Güzel bir gövdeye sahip ve tam bir figür haline getirmek için planlarımız var.

Neden Kojima Productions ilk oyununu Sony ile yapıyor?

Kojima: Dünya’nın her yerinden teklifler geldi ama tüm bu yerler Hollywood sistemi kullanıyor ve ben de detaylı tanıtımlar yapmayı sevmiyorum. Bana, sadece kaba bir konsept üzerinden destek verecek, bana inanacak bir yer lazımdı ve Sony bunu sağladı. Bize de fazlasıyla geniş bir özgürlük alanı verildi ve onlarla çalışmak da çok kolaylaştı.

Yeni oyun hakkında konuşursak…

Kojima: Harika bir oyun. Her şeyi aynı anda düşünmeye çalışıyoruz, bunların içinde hikaye, karakterler, oyun sistemleri var. Bazı kısımlar çok yeni olduğu için biraz da deneme yanılmaya yöntemiyle de ilerleyebiliyoruz.

Oyunun açık dünya olduğunu söylemenin gereği bile yok sanırım. Günümüzdeki popüler AAA oyunlarını (Uncharted, The Division gibi) seven her oyuncu, bu oyunu da sevecektir. Oyunu ilk duyurduğumuzda “o kadar da harika değil” diye düşünebilirsiniz ancak oyunu oynadığınızda demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Oyunun türü de aksiyon olacak.

Sanal Gerçeklik (VR) hakkında konuşursak peki?

Kojima: Sanal gerçeklik üzerinde çalışmak istiyorum ama şu an bu konuda çalışabilecek birine sahip değiliz. Bence sanal gerçeklik oyun gelişiminin temelini oluşturacak.