Doğuş Grubu’nun kurucu destekçisi olduğu ve 20-27 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan 12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali, dünyaca ünlü piyanistler İdil Biret ve Fazıl Say’ı ağırlayacak.

Festivalin açılış konserini İdil Biret gerçekleştirecek. Kendisi müzik dünyasının en büyük piyano virtüözlerinden biri kabul ediliyor. Biret’in Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde ‘La Minör Konçerto’yu seslendireceği bu ilgi çeken konser D-Marin Turgutreis Ana Sahne’de 20 Ağustos Cumartesi günü saaat 21.00’de başlayacak. Aynı zamanda şimdiye kadar sayısız ödül ve kayıtla müziğe çok şey kazandırmış olan, 75 yaşındaki sanatçıya “Onur Ödülü” verilecek.

Tüm bunların ardından 21 Ağustos Pazar günü saat 22.30’da yönetmen koltuğunda Eytan İpeker’in oturduğu ve Biret’in hayatını kendisi ve yakınlarının anlattığı belgesel yapım İdil Biret: Bir Harika Çocuğun Portresi’nin gösterim gerçekleşecek.

Daha şimdiden ilgi uyandırmayı başaran festivalin bu seneki misafirleri arasında dünyaca ünlü bir piyanist olan Fazıl Say da yer alıyor. Say festivel kapsamındaki ilk konserini 22 Ağustos Pazartesi günü saat 21.30’da Bodrum Kale’de gerçekleştirecek. Çellist Dorukhan Doruk, kemancı Berfin Aksu, piyanist Iraz Yıldız ve Nazım Hikmet Korosu solistlerinden Seda Taşpınar, Gülcan Burcu Değirmenci ve Uğur Okay, Say’ın eserlerine kendi yorumlarıno katacak. Ortaya bir müzik şöleni çıkacak.

Fazıl Say’ın festivaldeki ikinci konseri 24 Ağustos Çarşamba günü saat 21.00’de D-Marin Turgutreis Ana Sahne’de yaşanacak. Sanatçı başyapıtlarından Nazım Oratoryosu’nu sahneleyecek. Ona Nazım Hikmet Korosu anlatıcı solist Genco Erkal ve solistler Serenad Bağcan, Arda Aktar, İdil Bursa, Gökçe Çatakoğlu, Çetin Özen gibi isimler eşlik edecek.