Harry Potter'ın Doğum Günü

Yılın belki de en büyülü aylarından olan Temmuz’un anlamı bizler için çok büyük. Bugün, Sağ Kalan Çocuk, Harry Potter’ın doğum günü. Aynı zamanda Harry Potter serisinin yeni kitabı olan Harry Potter and the Cursed Child kitabı çıktı!

Son olarak Temmuz’un diğer bir önemi de, bizlere bu sihirli dünyayı sunan, Harry Potter’ın yaratıcısı J. k. Rowling de bugün doğdu! Kendisinin 51. yaşını da kutluyoruz.

Godric’s Hollow’da doğan Harry Potter, kurtarıcımız ya da diğer bildiğimiz adıyla Sağ Kalan Çocuk bugün 36. yaşına bastı. Hayata gelişinin ardından büyük bir trajediyle sarsılan Potter ailesinin son kalan üyesi olan Harry, yaşamına Muggle akrabalarının yanında devam etti bildiğiniz gibi. Korkunç ve acı dolu çocukluğu, anlamlandıramadığı sihirsel olaylarla karmaşıklaşan Harry’nin bu yılları Vernon ve Petunia Dursley ve tabii ki de korkunç ve rezil oğulları Dudley’in işkencesiyle geçti. Ancak, 11. yaşına girdiği gece yarısında Hagrid Harry’nin hayatına girdi ve ona Hogwarts’tan gelen mektubu iletti.

Böylelikle hem Harry’nin hem de bizim büyülü maceramız başladı!

Harry Potter and the Cursed Child geliyor!

Harry Potter and the Deathly Hallows (Harry Potter ve Ölüm Yadigarları) kitabının sonunu hepimiz hatırlıyoruz sanırım. Harry ve eşi Ginny yeni bir hayata başlamış ve çocuklarını artık Hogwarts’a yolluyorlardı. Şimdi de, 11 yaşına basan Albus Severus Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu yolunda! Yeni hikaye ile tekrar Hogwarts koridorlarına geri döneceğiz.

1998 ve 2007 yılları arasında yayımlanan Harry Potter kitapları dünyada 450 milyondan fazla satmış, 200’den fazla bölgede satılmış ve toplamda da 79 dile çevrildi. Aynı zamanda Harry Potter’ın hikayesi 8 film olarak beyaz perdeye de uyarlandı.

Tüm bu başarının ardından yeni kitabı heyecanla bekliyoruz!

Bir kez daha Harry Potter’ın Doğum Günü’nü buradan kutluyorum: İyi ki Doğdun!