Joker dövme

Yılın belki de en merakla beklenen filmlerinden biri olan Suicide Squad bildiğiniz gibi 5 Ağustos’ta Amerika’da gösterime girdi. Ülkemizde ise 12 Ağustos’ta 2D, 3D, IMAX 3D, Türkçe altyazılı ve Türkçe dublajlı seçenekleriyle vizyona girecek olan “Suicide Squad: Gerçek Kötüler” daha şimdiden büyük bir ses getirmeyi başardı.

Belki de bu durumun en büyük sebebi Jared Leto’nun hayat verdiği Joker karakteri oldu. Gerek çizgi roman tarihinde, gerek animasyonlarda gerekse de uyarlanan filmlerde Joker karakteri hep ilgi odağı oldu. Batman animasyonlarında Mark Hamill’in ses verdiği, beyaz perdede ise Cesar Romero, Jack Nicholson ve Heath Ledger gibi oyuncular Joker rolüyle karşımızda geldi.

Suicide Squad’ın kadrosu ilk açıklandığında da gerek görseliyle gerekse de oyuncu seçimiyle Joker büyük bir tartışma konusu olmuştu. Özellikle vücudundaki dövmeler büyük dikkat çekmiş ve tepki toplamıştı.

Peki bu dövmelerin anlamı var mı?

Görünen o ki bu sorunun cevabı; evet. Henüz tüm dövmeleriyle ilgili bir açıklama yapılmasa da, Joker’in alnında bulunan “Damaged” dövmesinin bir anlamı varmış! Suicide Squad yönetmeni David Ayer bu konuda Empire’a açıklamalarda bulundu.

Ayer açıklamasında Joker’in Robin’i öldürdüğünü ve Batman tarafından yüzü dağıtılıp, dişleri kırıldıktan sonra Arkham Asylum’a kitlendiğini söyledi. Arkham Asylum’da da Joker alnındaki bu “Damaged” dövmesini yaptırmış. Batman’e bir mesaj niteliğinde olan bu dövme, Batman’e “Bana hasar verdin/mahvettin. Önceden çok güzeldim ancak sen yüzümü dağıttın.” diyormuş. Ayer’in söylediklerine göre filmdeki dövmenin anlamı tam olarak buymuş.

Joker dövme

Eh, eğer Batman v Superman filmini bir an düşünelim ve Robin’in sahnesini hatırlayalım. Ayer’in anlattıklarıyla filmde gördüklerimiz arasında bir bağ var gibi duruyor. Hatta sanki filmler arasında bir ilişki kurulacakmış gibi gözüküyor.

Bu açıklamadan sonra Joker’in vücudundaki her bir dövmenin ayrı ayrı anlamları olduğunu düşünmeden edemedim. DC Sinematik Evreni’nde neler olacak önümüzdeki dönemde göreceğiz.