Jon Snow

Game of Thrones’un 6. sezonunda uzun zamandır merak konusu olan bir durum açıklığa kavuştu: Jon Snow’un annesinin kimliği. Ancak, annesinin kimliğini öğrenmemiz yeni bir soru işaretini de beraberinde getirdi.

Lyanna Stark ölmeden hemen önce Ned’e ne söyledi?

Sezon finali The Winds of Winter‘da Bran’in Ned Stark’ı Tower of Joy’da ziyaret ettiğini gördük. Bu sahnede de Lyanna‘nın doğumda oluşabilecek/oluşan sorunlardan dolayı öldüğünü görmüş olduk. Aynı zamanda Jon Snow’un Ned’in çocuğu değil Lyanna ve Rehaegar Targaryen‘in oğlu olduğunu da doğrulamış oldu. (O ünlü R+L=J teorisi de bu şekilde doğrulanmış oldu. Detaylı bilgi için daha önce yazmış olduğumuz Game of Thrones teorileri haberimize bakabilirsiniz.)

İlgili sahne YouTube’da bulunuyor. Sahneyi de bir kez daha izleyince aklımıza Jon Snow’un ismi açıklandı mı sorusu geliyor.

Sahnede açık bir şekilde görüyoruz ki Lyanna Ned’e “Onun adı..” diye fısıldadığını duyuyoruz ancak hemen ardından tabii ki ses kesiliyor. Devamında da eğer “Eğer Robert öğrenirse onu öldürecektir. Bunu sen de biliyorsun. Onu korumalısın. Bana söz ver Ned.” diyor.

Peki Jon Snow’un ismi nedir?

Doğal olarak bir sonraki sezonu beklememiz gerekirken bu soruyu cevaplamak için, Reddit kullanıcısı sparkledavisjr şimdiden bir cevap bulmuş olabilir. Dediğinde göre yaklaşık 50 kere aynı sahneyi izleyen bu Reddit kullanıcısı dudak okuyarak Jon’un ismini tahmin etmiş. Onun tahminine göre Jon’un gerçek ismi Jaehaerys!

Bir an düşününce bu tahmin (belki de teori demek daha doğru olacaktır) pek de mantıksız ve gerçeğe uzak gelmiyor. Daha önceki dönemlere de bakınca Jaehaerys I, 4. Targaryen kralıydı ve Demir Taht’ta hüküm sürüyordu. Başarılı ve refah dolu bir döneme hükmeden Jaehaerys I, iyi krallar arasında anılıyor.

Aynı şekilde Jaeharys II de başarılı sayılan krallar arasında yer alıyor ve de Jon’un büyük büyük babası. Her ne kadar hastalığından dolayı sadece 3 yıl hüküm sürse de, onun döneminde topraklarına düzen gelmesinin yanında Blackfyre tehlikesi de ortadan kaldırılmıştı.

Ned Stark’ın neden Jon ismine seçtiğine gelince de düşüncelerimiz birer teori olmaktan öteye gidemiyor. Ancak, tüm bunlara bakınca Jaeharys teorisi pek muhtemel gözüküyor!

Eğer isterseniz Reddit kullanıcısı sparkledavisjr’ın teorisinin orijinalini buradan okuyabilirsiniz.