DC çizgi romanlarından uyarlanan Justice League’in yeniden çekimler sırasında fazlasıyla değiştiğini biliyoruz. Görünen o ki aslen film çok daha komik bir sahneyle izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyormuş. Fakat Warner Bros.’un müdahalesiyle işler değişmiş.

Kısa bir anlığında sinema salonuna geri dönelim ve Justice League’i hatırlayalım. Superman’in ağzının garip göründüğü o açılış sahnesiden sonra Batman’i bir hırsızın peşinde görüyorduk. Kahramanımız onun içinde yarattığı korkuyu kullanarak Parademonlardan birinin dikkatini çekmeyi başarıyordu. İşte bu sahne Joss Whedon tarafından kaleme alınmış ve aslen çok daha eğlenceli olması planlanıyormuş. Açılış anlarının ne denli değiştiğini sahnede rol alan Holt McCallany’nin sözleriyle öğreniyoruz. Men’s Fitness‘a konuşan oyuncu şu sözleri sarf etti:

“Joss Whedon’ı seviyorum. Batman’le olan sahnem başlangıçta komik bir şekilde tasarlanmıştı. Yani Joss Whedon sahneyi o şekilde yazmıştı. Biz de aynen bu şekilde çektik. Hatta harika bir sahne olduğunu düşündüm fakat stüdyo sahnenin bu şekilde filme eklenmesinin hata olacağını düşündü. Dolayısıyla çektiğimiz anlar yeniden düzenlendi ve fazlasıyla değişti. Bu durum beni fazlasıyla hayal kırıklığına uğrattı. Fakat New York’a yani eve döndüğümde Joss Whedon’dan bir not buldum. Bir şişe şampanyayla birlikte yolladığı bu notu çerçevelettim. Bu çok ince bir hareketti.”

Doğrusu Batman’in şov yaptığı bu başlangıç sahnesi oldukça başarılıydı. Fakat daha komik olsaydı aynı etkiyi yaratır mıydı, emin olamıyoruz. Film boyunca Batman’in bazı sözleri, diğer kahramanların olayları komikleştirme çabası hafif eğreti duruyordu. Bir de bu sahne aynı kalsaydı komediye fazla yüklenilmiş gibi hissedebilirdik. Yine de kim bilir, belki Holt McCallany haklıdır. Sahnenin orijinali gün yüzüne çıkmadıkça, net bir fikir sahibi olmak mümkün olmayacak.