Bitmesine rağmen hala hayranların favorisi olmaya devam edem Naruto’nun ilk çizimini gördünüz mü? Kishimoto-sensei neleri değiştirmiş?

Masashi Kishimoto ninja temalı bu efsanevi mangasına Shueisha’nın haftalık Shonen Jump dergisinde 1999 yılında başlamıştı. Yani Naruto seri haline gelmişti. Aslında Masashi Kishimoto Naruto’yu ilk olarak one-shot yani tek sayı olarak çizdi. Yani manga endüstrisine birazcık aşinaysanız seri olarak yapılması planlanan birçok manga en başta Akamaru Jump gibi ya da Shonen Jump’ın kendisinde tek sayı olarak çıkar, okuyucuların yaptığı geri bildirimlere göre de serinin geleceği şekillenir. Bu tarz one shot hikayelerin birçoğu rafa kaldırılırken, belli bir oranın üstünde pozitif geri bildirim alan hikayeler serileştirilmeye başlanır. En temel anlamda bu şekilde özetleyebiliriz.

O zamanki hikaye de tamamen farklıydı. Naruto yine o one-shotın kahramanıydı ancak biraz farklı gözüküyordu. Özellikle konu ninjalardan ziyade büyü ve büyücülük odaklıydı. Daha sonra bu durum değişse de Naruto’nun ilk versiyonunu görmek nostaljik hissettiriyor. Kishimoto’nun bu ilk çizimi de internet üzerinden paylaşıldı. Gelin bakalım ilk dizayn nasılmış.

Naruto ilk çizim