Koutetsujou no Kabaneri 2. Bölüm İncelemesi

İlk bölümün ardından Koutetsujou no Kabaneri 2. bölümüyle hikayede derinlere dalarken biraz daha tempoyu yükselterek karşımıza geldi.

Geçen bölümde virüse rağmen insan kalmayı başaran bir Ikoma ve yeteneklerinin ufacık bir kısmını gördüğümüz Mumei vardı. Koutetsujou no Kabaneri 2. bölümüyle ilk bölümün sakarlığını üstünden atmış gibi gözüküyor.

Kabane virüsü karşısında sağ kalan daha doğrusu insan kalabilen Ikoma ile başlıyoruz yeni bölüme. Bir önceki bölümde de gördüğümüz vücudundaki izler daha bir belirgin. Sağ kaldığı halde virüsün etkileri olduğu kesin gibi duruyor. Odasına gelen arkadaşı da bunun farkında anında varıyor ve daha sonraki sahnelerde Takumi’nin Ikoma üstüne pelerini attığını ve trene binmeleri için izin vermeyeceğini söylediğini görüyoruz.

Mumei ise, zırhını ve silahlarını kuşanmış bir şekilde karşımıza geliyor ve birkaç sahnede ayrı ayrı süre hesabı yapıyor. Gücünü önce bushi ile daha sonra da Kabane üstünde gösteren ve bölgedeki tüm Kabaneleri 110 saniye içinde öldüren Mumei adeta şov yapıyor. (Mikasa’ya selam). Benim burada dikkatimi çeken nokta, Mumei’nin ilk Kabane’nin kafasını ortaya fırlattıktan sonra diğerlerinin sinirlenmesi ve en önde koşan Kabane’nin silah taşıması oldu. Bir önceki incelemede de belirtmiştim, görünen o ki Kabaneler ilkel düzeyde de olsa belirli bir duygu ve akıl seviyesine sahipler. Gördüğü tüm Kabaneleri öldüren Mumei, bir anda uyku moduna geçiyor ve trene dönüp uyumaya başlıyor. Tüm vücudunu kapatıp uyuması ilk anda soru işaretleri uyandırsa da bir sonraki sahnede sebebini görüyoruz: Kabanelerde olduğu gibi Mumei’nin vücudu parlak bir hale bürünüyor. Yarı Kabane yarı insan mı düşüncesi daha ilk anda aklımıza geldi. Normal bir insandan daha güçlü olan Kabane’yi zorlanmadan öldüren Mumei’nin melez bir ırk olması kulağa da mantıklı geliyor. Aynı şekilde Ikoma’nın da yaralarını göz önüne alıyorum ve bu sonuca varıyorum. Mumei’nin uyku moduna geçmesi de bu gücün bir karşılığı olduğu anlamına geliyor şeklinde yorumluyorum. Mumei’nin Ikoma’daki farklılığı da farkettiğini belirtelim.

Koutetsujou no Kabaneri 2. Bölüm İncelemesi

Tekrar Ikoma’ya döndüğümüz de trende Kabane’yi öldürüyor ve Mumei gibi aynı şekilde vücudu parıldamaya, yaraları yanmaya başlıyor ve bunun sonucunda da Bushi tarafından vurularak trende atılıyor. Burada Kabanelerin halktaki etkisinin güzel yansıtıldığını düşünüyorum. Çünkü Ikoma’nın en yakın arkadaşı bile korkudan geri adım atıyor ve ondan kaçıyor, ne kadar mantıklı konuşursa konuşsun. Korku hissi ekrana başarılı bir şekilde yansıtılmış.

Trende sorun yaşanmasının ardından yine kurtarıcı olarak Ikoma geliyor. Tüm Kabaneler ısırdığı halde artık etkilenmeyen ve normale göre daha güçlü bir imaj çizen Ikoma, kendi geliştirdiği silahla herkesi tek tek öldürüyor ve tren için yolu açıyor. Trenden atıldığının ve öleceğinin farkında olması da çok başarılı bir şekilde seyirciye hissettirilmiş. O andaki duygu yoğunluğunu siz de net bir şekilde yaşayabiliyorsunuz. Umutsuzluktan yıkılmış bir durumda olan Ikoma’ya da yardım elini uzatan önce arkadaşı oluyor sonra da Mumei. Tekrar trene alınan Ikoma ve Mumei hakkındaki o gerçeği öğreniyoruz.

Koutetsujou no Kabaneri 2. Bölüm İncelemesi

Mumei ve Ikoma, Kabane ve insanlar arasında melez bir ırk haline gelmiş ve Kabaneri olmuş! Hikayenin en ilginç noktasında sonra eren Koutetsujou no Kabaneri, 2. bölümüyle beklentileri fazlasıyla karşılıyor.

Koutetsujou no Kabaneri 2. Bölüm İncelemesi

Koutetsujou no Kabaneri, 2. bölümüyle başarılı bir şekilde karşımıza gelmiş. Gerek karakterlerin güçlerinin ekrana yansıtılması gerekse de animedeki duyguların başarılı bir şekilde seyirciye hissettirilmesi konusunda hakkını veriyor. Kabaneri açıklaması seyirciye verilirken, arka planda yaratılan zaman sıkıntısı, güç farkı, Kabanerilerin ölümü gibi ortaya çıkarılan soru işaretleri de iyi bir şekilde işleniyor. Her ne kadar hala daha Shingeki no Kyojin ile benzerlikler olsa da (İnsan ve Titan mücadelesi, Titan’a dönüşebilme gibi) ağır ağır kendi yolunda ilerliyor gibi gözüküyor Koutetsujou no Kabaneri.