Star Wars’un yeni serisinin son filmi The Last Jedi’ı hatırlarsanız Luke’un o efsanevi yeşil ışın kılıcını kullandığını görememiştik. Peki gerçekten de neden Luke Skywalker kendi ışın kılıcını kullanmadı da Anakin’in eski ışın kılıcını kullandı?

The Last Jedi’ın üstünden zaman geçmesine rağmen hala hakkında konuşmaya devam ediyoruz. Bu iyi mi kötü mü bilemedim çünkü genel olarak hayranları tarafından birazcık acımasızca eleştirilen bir film oldu. Mark Hamill’in açıklamaları da bu eleştirileri iyice ateşledi. Hal böyle olunca en ufak bir detay bile mercek altına alındı. Bu detaylardan biri de Luke’un ışın kılıcı yani lightsaberı.

IGN’e konuşan yönetmen Rian Johnson, Luke’un neden Anakin’in mavi ışın kılıcını kullandığını net bir şekilde açıkladı.

Luke kendi görüntüsünü yansıtırken Kylo üzerinde maksimum etki yaratmayı amaçlıyordu. Çünkü Kylo’nun zayıf noktasının öfkesi olduğunu biliyordu. Bu nedenle de kendisini tapınakta son gördüğündeki gibi daha genç halini yansıtırken aynı zamanda Anakin’in (Kylo’nun dedesinin yani) ışın kılıcını kullanmayı tercih etti. Rey ve Kylo’nun savaşını hatırlarsanız da Kylo ışın kılıcı için “O benim, bana ait.” demişti.

Rey ve Kylo savaşında da biz izleyici olarak ikiye ayrıldığını gördük. Ancak, Kylo sadece kör edici bir ışık görüp, savrularak bilincini kaybetti. Rey de ışın kılıcını alarak o uyanmadan gitti. Eğer gerçekten detaylara girmek istiyorsanız, Kylo %100 olarak o ışın kılıcına neler olduğunu bilmiyor diyebiliriz.

Tahmin ettiklerimize benzer bir açıklama geldi Rian Johnson’dan. Ancak tabii ki bu tarz söylemlerin resmi ağızdan gelmesi her zaman için önemli olmuştur. Her ne kadar ben şahsen Rian Johnson’ın Star Wars evrenini ele alış biçimini sevmesem de, kendisi birçok konuda açıklama yaparak bizleri rahatlattı. Umuyorum ki hayranların eleştirilerini de göz önüne alıyodur ve kendi çekeceği yeni üçlemede hepimizi hayran bırakır.

Bakmadan Geçme: Star Wars: The Last Jedi İncelemesi