orphan black

BBC America kanalının ilgi çeken yapımlarından Orphan Black’in beşinci sezonuyla birlik izleyicilere veda edeceği açıklandı.

Yayın hayatına 2013 senesinde başlayan bu dizi konusuyla hem izleyicilerin hem de eleştirmenlerin beğenisini kazanmayı başarmıştı. Bunun yanında başrolde yer alan Tatiana Maslany birden fazla karaktere ustaca hayat vererek adını geniş kitlelere duyurdu. Maslany burada birbiriyle aynı görünen farklı klonlara hayat veriyor.

Hikaye Sarah Manning’in kendisine birebir benzeyen bir kadının intiharına şahit olmasıyla başlıyor. Daha iyi bir hayat umuduysa Beth’in yerine geçtiğinde bambaşka bir dünyaya adım atıyor. Kendiyle aynı görünüşe sahip bir sürü insanın varlığını keşfediyor. Üstelik ortaya çıkan klonların sayısı her geçen gün artıyor. Sarah bir yandan hayatına dair gizemi gözmeye çabalarken, öte yandan kızını güvende tutmaya çalışıyor. Zaman ilerledikçe tek klonların onlar olmadığı ortaya çıkıyor.

Orphan Black’te Tatiana Maslany’ye Ari Millen, Jordan Gavaris, Maria Doyle Kennedy, Skyler Wexler, Kevin Hanchard, Evelyne Brochu, Kristian Bruun ve Josh Vokey gibi isimler eşlik ediyor. Başarılı yapım şimdiye kadar Emmy de dahil olmak üzere birçok prestijli ödüle aday gösterildi. Dizinin baş yazarlığını Graeme Manson ve John Fawcett ikilisi birlikte üstleniyor.

The Hollywood Reporter’in haberine göre Orphan Black beşinci sezon için onay almayı başardı ancak bu aynı zamanda dizinin son bölümleri olacak. 10 bölümden oluşan beşinci sezon 2017 senesinde izleyici karşısına çıkacak.