Overwatch oyununun yaratıcısı Blizzard, Tracer karakterinin pozu sebebiyle zor anlar yaşadı.

Oyunun beta forumlarında Fipps isimli kullanıcı Tracer’ın seksi zafer duruşunu eleştiren ve Blizzard’ı suçlayan uzunca bir yazı yazdı. Fipps bu yazısında; ” Mei’den Zarya’ya Widowmaker’a kadar kadın karakterlerin kendilerine özgü kişilikleri ve özellikleri var. Ancak, ben burada Tracer hakkında konuşmak istiyorum. Pazarlama açısından düşünürsem Tracer adeta şovun yıldızı olarak karşımıza geliyor. Harika bir kahraman tam anlamıyla.” diyerek karakterin nasıl göründüğünü anlattı.

Fipps, yazısının devamında bu karakterin yayımlanan bir çok çizim ve videosunun karakteri bu açıdan desteklediğini ancak, arkası dönük omzunun üzerinden baktığı pozun ise Tracer’ı seks sembolü haline geldiğini belirtti.

Tracer

Uzunca bir süre devam eden tartışmaya Overwatch’un oyun yönetmeni Jeff Kaplan son noktayı koydu. Kaplan, Overwatch oyuncularından özür dileyerek daha iyisini yapmak için çalışacaklarını belirterek, bu pozun da silineceğini söyledi.

Daha sonra Jeff Kaplan, çok daha detaylı ve uzun bir açıklama yaparak konuya açıklık getirdi. Oyun Yönetmeni kısaca, karakterin bu pozuyla ilgili şüphelerinin hep olduğunu ve ellerinde alternatif pozların olduğunu ve böyle bir karar alınmasının tasarım ekibini ve Overwatch’un çizimlerinde genel bir değişiklik yaratmayacağını belirtti. Kaplan sözlerinin devamında düzenlenen beta testlerinin bu amaçla yapıldığını ve oyunculardan geri bildirim alarak daha iyi tasarımlar ortaya çıkarmak istediklerini söyledi.

bu şekilde oyunculardan geri bildirim almak ve oyunu geliştirmek için beta testleri yaptıklarını belirterek aldıkları karar konusunda bir açıklama da yapmış oldu.