PlayStation Neo

Mart ayında ilk söylentilerin yayıldığı ve internet dünyasına sızdırılan yeni PlayStation konsolu diğer adıyla PlayStation 4.5 için ilk detaylar belli oldu. PlayStation 4.5, “Neo” kod adıyla karşımıza gelecek ve arttırılmış CPU, GPU ve RAM’e sahip olacak.

Giant Bomb’un yaptığı habere göre, PlayStation Neo, daha yüksek çalışma hızı, geliştirilmiş GPU ve geliştirilmiş RAM ile karşımıza gelecek. Habere göre HDD, PS4 ile aynı olacak ancak bu durum doğrulanmış değil.

PlayStation’un bu yeni geliştirilmiş modeli ile tüm PS4 oyunları iki farklı oyun moduna sahip olacak. Bunlardan ilki PS4 konsoluna uygun sistem gereksinimleri kullanırken diğeri de Neo için uygun olan kalitede olacak. Neo modu ile arttırılmış ve sabitlenmiş FPS oyuncuları bekliyor. Bunun yanında 4K çözünürlülük de desteklenecek.

4K çözünürlülükte televizyona sahip olanlar oyunlarını daha net oynayabilecekler. FPS’de meydana gelen artış ise tüm oyuncuları kapsayacak. Yayımlanan bu haberde, Sony’nin yeni konsolu Neo’nun oyunları PS4’teki yenileme hızından daha yüksek bir yenileme hızında oynatacağı belirtildi.

Tüm bu gelişmelere ve yeni konsolun haberine rağmen, Neo, PlayStation 4’ün yerini almayacak onun yerine PS4 ile birlikte kullanımda olacak. Aynı şekilde sadece Neo’ya özel oyunlar da olmayacak. Yani Sony oyun geliştiricilerine sadece Neo için oyun yapmalarına izin vermeyecek. Yine bu bağlamda Neo için özel modlar veya başarımlar da olmayacak. Tüm bunlara özel VR modları da dahil olacak.

Habere göre, Ekim 2016’dan itibaren tüm oyunların PlayStation Neo’yu desteklemesi gerekecek ancak konsolun çıkışıyla ilgili herhangi bir tarih henüz bilinmiyor. Büyük olasılıkla 2017 içinde yeni konsolu göreceğiz.

PS4 ve Neo’nun donanım karşılaştırılmasını aşağıda bulabilrsiniz.

 

PS4 Neo
CPU 8 Jaguar Cores at 1.6 GHz 8 Jaguar Cores at 2.1 GHz
GPU AMD GCN, 18 CUs at 800 MHz Improved AMD GCN, 36 CUs at 911 MHz
Memory 8 GB GDDR5, 176 GB/s 8 GB GDDR5, 218 GB/s