Başarılı yönetmen Sam Mendes son yıllarda yönetmenliğini üstlendiği James Bond hikayesiyle izleyici karşısına çıkıyordu. Oscar Ödüllü isim artık bu seri ile yolları ayırmanın zamanının geldiğini açıkladı.

Sam Mendes sinema severlerin zihnine 1999 yapımı American Beauty filmiyle kazındı. Bu film öyle başarılı oldu ki 2000 yılında Mendes’e “En İyi Yönetmen” ödülünü kazandırdı. Ancak yönetmenin başarısı bununla sınırlı kalmadı. Daha sonra karşımıza Revolutionary Road, Road to Perdition ve Jarhead gibi filmlerle çıkmaya devam etti. Son yıllarda da uzun yıllardır devam eden James Bond filmlerinin yönetmenliğini üstlenmeye başladı. 2012 senesinde Skyfall, 2015’teyse Spectre ile seriye yeni bir nefes kazandırdı. Ancak görünen o ki Mendes için Bond’a veda etmeni zamanı da geldi, çattı.

Yakın zamanda Birleşik Krallık’ta yayın yapan The Guardian’a konuşan ünlü yönetmen bunun şahane bir macera olduğunu, her saniyesinden büyük bir keyif aldığını ancak artık başka bir yönetmenin hikayeyi devralma zamanının geldiğini açıkladı. Kendisinin hikaye anlatmaktan büyük keyif aldığını ancak bir noktadan sonra farklı karakterler ile yeni hikayeler anlatmak istediğini de sözlerine ekledi. Açıklamalarına bakacak olursak Mendes artık James Bond’u geride bırakıp yeni maceralara yelken açmak istiyor.

Elbette James Bond filmleri son günlerde sıkça gündeme geliyor. Bunun en büyük nedeni de Daniel Craig’in Bond olarak yola devam edip etmeyeceğine dair belirsizlik oluyor. Craig’in bu konudaki isteksizliğini duymayan kalmadı. Ancak yollar resmen ayrılmadı. Buna rağmen birçok ünlü oyuncunun ismi karakterle anılmaya başladı. Son yıllarda Idris Elba isminden sıkça bahsediliyordu. Şimdi listeye Tom Hiddleston da eklendi. Ancak hayranların belli bir kısmı artık kadın bir Bond görmek istiyor. Üstelik bunun için ciddi bir adayları da var: Gillian Anderson. Bu fikri o kadar beğenildi ki hayranlar bir kampanya başlattı. Anderson’ın Jane Bond’una videolar bile hazırlandı. Ancak kadın Bond şimdilik pek mümkün görünmüyor.

Sam Mendes tarafından yönetilen James Bond filmleri 2012 ve 2015 yıllarında izleyici karşısına çıktı. Bu iki yapımın dünya genelindeki toplam hasılatı 2 milyon doları aşmayı başardı.