Geçtiğimiz gün Secret Empire’ın yeni sayısında gerçek Steve Rogers’ın döneceğini duyurmuştuk. Şimdi de Secret Empire 10. sayısı çıktı ve inceleme altına aldık.

Captain America odaklı Secret Empire çizgi romanı ilk sayısından itibaren çok büyük tartışmalara sebep oldu. Sonuçta en başından beri Hydra ajanı, yaptığı her şeyi bu ajanlık kapsamında gerçekleştiren bir Steve Rogers olduğu gerçeği ortaya çıkmıştı. Halkın şampiyonu diyebileceğimiz Captain America’nın orijinin bu şekilde dramatik bir değişikliğe uğraması da tabii ki tartışmaları da beraber getirdi.

Kısaca hikayeyi hatırlayalım. Secret Empire’ın ilk sayısında Steve Rogers’ın Hydra tarafından yetiştirildiğini, casus olarak Amerikan güçlerine dahil edildiğini ve sızdırdığı bilgilerle Nazi Almanyası’nın savaşı kazandığını okuduk. The Catalyst ile geleceği görme gücüne sahip olan Hydra da İttifak Güçleri’nin Cosmic Cube’u geçmişi değiştireceğini ancak Red Skull’ın tekrar gerçekliği düzenleyeceğini gördükten sonra olayları doğal akışına bıraktı. Red Skull’ın Cosmic Cube ya da daha bilinen haliyle Kobik’e müdahalesinden sonra da “kötü” Captain America ortaya çıkmıştı.

Secret Empire Captain America

10. sayıya ulaşan Secret Empire’da neler olduğunu da kısaca hatırlatmak istiyorum. Hydra Steve Rogers dünyayı egemenliğine almaya çalışırken her türlü yolu kullandı. Eski Avengers üyelerinin bir kısmı ona katıldı, bir kısmı ise direniş gücü olarak karşı savaştı. Çok kayıp verildi. Agent Coulson, Steve Rogers’ın emriyle öldürüldü. Black Widow ise Steve Rogers’ın kendisi tarafından bizzat katledildi. Anti-mutant bildirgesi, sayısız savaş ve sivil ölümü derken işler çığırından çıktı.

Ancak tanrısal güçlere sahip olan Kobik gerçekte küçük bir kız. Bu şekilde daha iyi olacağına inandırılmış olan bu kız da güçlerini kullanarak tüm dünyayı Hydra’nın istediği şekle getirmiş. Steve Rogers da bu kapsamda Hydra’nın en azılı üyesi haline gelmiş. İşlerin çığrından çıkmasının ardından yaptıklarından pişman olan Kobik ise çözümü farklı bir şekilde bulmuş. Kendi anılarında hala yaşayan “gerçek” Steve Rogers yani Captain America’yı geri getiriyor! Ayağa kalkar ve savaşırız mottosunu Kobik’e aşılayan Steve Rogers, bizlere de umudu geri getiriyor. Bucky’nin de yardımıyla Cosmic Cube’u ele geçirmeyi başaran Sam Wilson, Kobik’i Hydra’nın pençesinden serbest bırakmayı başarıyor. Böylelikle de Gerçek Steve Rogers ise etiyle kemiğiyle ve efsanevi zırhıyla Hydra Steve Rogers’ın karşısına çıkıyor!

Secret Empire Captain America

Bu kıyasıya mücadeleyi anlatmak yerine okumanızı şiddetle öneriyorum. Birbirinin dengi iki muazzam gücün savaşı gerçekten çok başarıyla yansıtılmış. Hydra Captain America ne kadar güçlüyse, bizim şampiyonumuz olan Captain America da o kadar güçlüydü. Sendelemeden, güçten düşmeden savaştı. Bu mücadele ise hiç beklenmedik bir şekilde sonra erdi. Mjolnir bir kez daha sahneye çıktı.

Hatırlarsanız Hydra Captain America meşhur Mjolnir’i kaldırmayı başarmıştı. Hepimiz de şok geçirmiştik nasıl böyle bir şey olabilir diye. Halbuki öğrendik ki Hydra olan Cap Mjolnir’i cosmic cube’ün gücü sayesinde kaldırmış! Ancak şimdi gerçekten de bu güce layık olan kişi Mjolnir’i kaldırdı ve bu dövüşe son noktayı koydu!

Secret Empire Captain America

Açıkçası Nick Spencer’ın hikaye anlatımını çok beğenmesem de Secret Empire’ın başarılı bir final yaptığını rahatlıkla söyleyebilirim. Gerçek Captain America’nın dönüş biçiminin etkileyici bir tarzda verilmesi başarılıydı. Gerek savaş sırasındaki anlatılanlar gerek de savaştan sonra olanlar tam bir final hissini başarıyla okuyucuya yansıttı.

En büyük eksi ise sanırım açık noktalar oldu. Sadece Steve Rogers’a neler olduğu değil, örneğin Kobik’in yaptıklarının karşılığı da açık bırakıldı. Her şeyi düzelten ama verilmiş hasarı düzeltmeyen yani ölünün ölü olarak kalmasına karar veren bir Kobik oldu. Kolay bir şekilde manipülasyona kurban gitmesini saymıyorum bile. Kobik’in ahlaki bozulması konusunda bir şeyler anlatılabilirdi. Ancak Secret Empire Omega hikayesiyle devam ediyor ve anladığımız kadarıyla Steve Rogers’a neler olduğu burada söylenecek. Bakalım, erkenden hüküm vermesek daha iyi olabilir!