Sony VR

Game Developers Conference etkinliğinde, Chris Norden tarafından PlayStation VR sunumu da yapıldı. Sunumda, VR oyunlarının Sony’nin kriterlerine uyması zorunluluğu belirtildi.

Norden sunum sırasında, “Bu söylediklerim pek hoş karşılanmayacak biliyorum ama yeterli framerate değerlerine ulaşamamanın bir özrü olamaz. 60 FPS’nin altına düşemezsiniz. Bu kadar. Bunun ne kadar önemli olduğunu anlatamam sizlere.” diyerek, fazlasıyla sert ve bir o kadar da keskin bir açıklama yaparak Sony VR’ın 60 FPS sınırını paylaşmış oldu.

Sunumun devamında Chris Norden, “Eğer VR için bize bir oyun sunarsanız ve oyunununuz 30, 35 veya 51 FPS’lere düşerse, çok büyük ihtimalle oyununuzu reddedeceğiz.” diyerek şirketin bu konudaki tutumunu da açıkladı.

Bu kadar kesin konuşmadan sonra Norden PlayStation VR danışma servisi olacağından bahsetti. Sony, oyun yapımcılarının VR için oyunlarını sunmadan önce, kendi ekiplerinin oyunu inceleyebileceklerini ve eksik noktaları belirterek oyunun VR için onay alma süreçlerine yardımcı olabileceklerini söyledi.

Açıklamasının devamında bu danışmanlık servisinin zorunluluk olmadığını ancak, şiddetle tavsiye ettiklerini belirtti. Bu inceleme sonucunda framerate değişiklikleri, oyuncularda meydana gelmesi muhtemel hastalıklar ve oyun performansındaki değişiklikleri kapsayan bir rapor hazırlanacağını söyleyerek, VR deneyimini en iyi noktaya taşımak istediklerini de ekledi.

Görünen o ki, oyun dünyasının yeni trendi olan sanal gerçeklik yani VR konusunu fazlasıyla ciddiye alan Sony, bu konuda boş durmuyor! Sony VR oyunlarının nasıl olacağı da en büyük merak konusu.