Amerika‘da yayın yapan Starz kanalı Philippa Gregory‘nin The White Princess kitabını televizyona uyarladığını açıkladı.

The White Princess, uzunca bir zamandır gelişme aşamasındaydı. Sonunda Starz, projeyi resmen duyurdu. Bu yeni dizi 2013 yılında ekrana gelen The White Queen‘e devam niteliği taşıyacak.

Bilindiği üzere The White Princess, Philippa Gregory‘nin çok satan The Cousins’ War serisinden televizyona uyarlanıyor. Tarihi romanlarıyla meşhur olan yazar bu eserinde İngiltere‘deki Güller Savaşı‘nı konu ediyor. Gregory‘nin eserleri hikayeleri kadınların bakış açısıyla ele alıyor. Starz‘dan yapılan resmi açıklamaya göre The White Princess dizisi 1485 yılında geçiyor. Bu dönemde yükselişe geçen Tudor Hanedanı, tahtı garanti altına almak istiyor. Böylece Elizabeth Woodville ve IV. Edward‘ın kızı York Prensesi Elizabeth, ailesini güvence altına almak için Henry Tudor ile evleniyor. Ancak Elizabeth‘in uzun bir zamandır kayıp olan erkek kardeşi Prens Richard‘ın bir yerlerde hayatta olduğu ortaya çıkıyor. Taht üzerinde hak iddia edebilecek Richard‘ın yaşıyor olması işleri karıştırıyor. Elizabeth, kardeşi ve kocası arasında bir taraf belirlemeye zorlanıyor.

Emma Frost‘ın baş yazar olarak görev yapacağı The White Princess‘in sekiz bölümden oluşması planlanıyor. Bu dizide Frost, Philippa Gregory, Colin Callender, Michele Buck, Lachlan MacKinnon gibi isimler yapımcı olarak görev üstleniyor.

Starz‘da 2013 yılı ağustos ayında ekrana gelmeye başlayan The White Queen dizisi kanal açısından oldukça kazançlı olmuştu. Starz, bu mini dizi sayesinde dört Emmy ve üç Golden Globes adaylığı kazanmıştı. Bu başarıyı devam ettirme isteği 2013‘ten beri devam ediyordu. Ancak The White Princess çalışmalarının duyurulması uzunca bir zaman aldı.
Şimdilik The White Princess dizisinde kimlerin rol alacağı, çekimlere ne zaman başlanacağı gibi detaylar kesinleşmiş değil.