BBC’nin uzun soluklu bilim kurgu dizisi Doctor Who, bir kez daha baş yazar değiştirmeye hazırlanıyor.

Birleşik Krallık’ın sevilen dizilerinden Doctor Who’nun baş yazarı 2017 yılıyla birlikte değişecek. Uzun yıllardır dizide çalışan Steven Moffat görevini bırakırken ondan boşalan yeri İngiliz televizyonun yükselen değerlerinden Chris Chibnall devralacak.

2010 yılında baş yazarlığını Russell T. Davies’ten devralan Steven Moffat, dizideki süresinin dolduğuna karar verdi. Moffat, Davies döneminde de yazdığı bölümlük senaryolarla diziye katkıda bulunmuştu. Davies ve 10. Doktor’u canlandıran David Tennant’ın ayrılma kararıyla da, hikayeyi Moffat devralmıştı. Onun baş yazarlığındaki beşinci sezonda hem 11. Doktor ile hem de yeni yol arkadaşı Amy Pond’la tanışmıştık. Sonrasında diziye Rory Williams, River Song, Clara Oswald ve Missy gibi karakterler yine Steven Moffat tarafından eklendi.

BBC tarafından da resmen duyurulan gelişmeye göre, Moffat 10. sezonun ardından Doctor Who’dan ayrılacak. Ondan boşalan koltuğaysa Chris Chibnall geçecek. Chibnall son zamanlarda başrolünde David Tennant ve Olivia Colman’ın yer aldığı Broadchurch dizisiyle dikkat çekmişti. Bunun dışında Doctor Who’da 42, The Hungry Earth, Cold Blood, Dinosaurs on a Spaceship, The Power of Three ve The Magician’s Apprentice gibi bölümleri kaleme almıştı. Onun önceki işleri arasında Life on Mars , Torchwood, Law & Order: UK, Camelot gibi diziler yer alıyor.

Chris Chibnall, Doctor Who baş yazarlığını devralan isim olacak

RadioTimes’a konuşan Steven Moffat, 10. sezonu daha yeni yazmaya başladığını bu yüzden ayrılıktan bahsetmenin garip hissettirdiğini dile getirdi. Chris Chibnall’ı ikna etmek için oldukça uğraştığını, diziyi onun gibi yükselen bir değere devrettiği içinde memnun olduğunu sözlerine ekledi. Öte yandan Chris Chibnall, çocukluğundan beri Doctor Who’yu severek takip ettiğini, bu önemli görevi devralıp BBC ile çalışmanın büyük bir onur olduğunu açıkladı.

Bu gelişmeyle birlikte bir de kötü haber geldi. Steven Moffat’ın ayrılacak olması 10. sezonun 2017 yılında ekrana gelmesine neden olacak. Bu da demek oluyor ki, 2016 senesinde sadece bir bölüm Doctor Who izleyeceğiz. O da artık gelenek haline gelmiş olan Noel özel bölümü olacak.