suicide squad

DC çizgi romanlarından uyarlanan Suicide Squad sonunda ülkemizde de vizyona girdi. Film tıpkı Batman v Superman: Dawn of Justice gibi ağır eleştirilere maruz kaldı. Peki ama bu eleştiriler yerinde mi, yoksa bir abartma durumu mu söz konusu?

Yazının başından belirtmek isterim ki bu yazıda Suicide Squad’a dair keyif kaçıran detaylar (spoiler) bulabilirsiniz. Bunun yanında büyük bir çizgi roman takipçisi değilim. Bu sebeple Suicide Squad’ı çizgi romanları az çok bilen, sinemayı seven biri olarak yorumlayacağım.

Suicide Squad özellikle Harley Quinn karakterini izleyeceğimiz için heyecanlandığım bir yapım oldu. Ancak Amerikalı film eleştirmenlerinin yoğun kötülemeleri sebebiyle hikayeyi izlemeden önce beklentilerimi olabildiğince aşağı çekmeye çalıştım. Sanırım izleyenler arasındaki yorum farkı da temel olarak bundan kaynaklanıyor. Çizgi roman hayranlarının bir kısmı sonunda sevdikleri karakterleri beyaz perdede görme heyecanıyla büyük bir beklenti içine giriyor ve izlediklerinden memnun kalmıyorlar.

Hikaye Amanda Waller’ın Suicide Squad için yaptığı ön çalışmalar ve Washington’daki görüşmeleriyle başlıyor. Onunla birlikte hem yetkililer hem de izleyici ana kahramanlarımızı tanıma fırsatı yakalıyoruz. Onların dosyaları eşliğinde geriye dönüşler (flashback) yaşanıyor. Tabii bunlardan en fazla dikkat çekeni Harley Quinn ve Jokerli sahneler oluyor. Task Force X gelecekteki saldırılar düşünülerek hazırlansa da, Amanda Waller’ın boyundan büyük işlere kalkışmasıyla birlikte tehdit ekibin içinden çıkıyor. Enchantress benim hakkında çok bilgi sahibi olduğum bir karakter değil. Film de bizlere Enchantress’i pek tanıtmıyor. Suicide Squad’ın en zayıf yönü de bu oluyor. Hikayenin kötüsünün motivasyonu, geçmişinde yaşadıkları net bir şekilde belli değil. Elbette uzun uzadıya bir açıklama beklemiyordum ancak bir filmin kötüsü kadar başarılıdır demek de yanlış olmaz. Suicide Squad buradan kaybediyor.

Peki nereden kazanıyor? Eğer tek kelimeyle özetlememiz gerekirse: Oyunculuklar. Filmdeki favorim kesinlikle Harley Quinn oldu. Karakterin ele alınış biçimi oldukça güzeldi fakat Margot Robbie elindeki senaryonun üzerine bir şeyler koymayı başarmış gibi görünüyor. Jared Leto benim en fazla şüphe duyduğum isimdi. Şimdiye kadar birkaç farklı Joker izlediğimizden / duyduğumuzdan onun nasıl olacağından emin değildim. Karaktere oturmayacakmış gibi hissediyordum. Ortaya bir şaheser koymasa da izlenmeye değer bir Joker yaratmayı başarmış. Daha önce de okuduğum gibi hikayedeki yeri oldukça kısaydı ancak olay akışını düşününce bu kadarının yeterli olduğunu düşünüyorum. Tek sorun tanıtımlarda Joker’e bu kadar odaklanılmasıydı. Ana kahramanlardan biri olmadığını bilsek de, bir yanlış yönlendirme vardı. Deadshot için söyleyecek yeni bir şeyim yok. Herkes gibi Will Smith’in kendisini canlandırdığını ancak eğlenceli bir karakter ortaya çıktığını düşünüyorum. Ekibin diğer üyeleri ya da öteki oyunculardan öne çıkan bir performans görmediğim için sadece bu üç oyuncuya değinmekle yetineceğim.

Hepimiz biliyoruz ki Suicide Squad’a dair birçok farklı haber çıktı. Özellikle Batman v Superman’in beğenilmemesinin ardından Warner Bros.’un yeni sahneler çektiği söylendi. Kurguda değişikliğe gidildi. Hatta Jared Leto kesilen Joker sahnelerinden bir film çıkacağını bile söyledi. Fragmanlarda gördüğümüz kısa anların bazıları filmde yer almıyordu. Yapılan kesilmeler oldukça barizdi. Benim merak ettiğim nokta Suicide Squad’ın asıl versiyonunun nasıl olduğu… Umuyorum ki önceden daha iyi bir filmken eleştiriler doğrultusunda bir kayıp yaşanmamıştır. Bunu ancak filmin Blu-ray versiyonu çıkınca öğrenebileceğiz.

Suicide Squad İzlemeye Değer mi?

Eğer çizgi roman uyarlaması yapımları seviyorsanız, Batman veya DC kahramanlarına ilginiz varsa Suicide Squad’ı kaçırmayın derim. Ancak Marvel filmlerindeki formülün aynısını beklememeniz ya da en azından beklentinizi düşürmeniz gerekiyor. Warner Bros, Marvel Stüdyolarına yetişmek adına sinema dünyasına hızlı bir giriş yapıyor. Bu da senaryo açısından zaafları birlikte getiriyor. Buna rağmen Suicide Squad’daki karakter oluşumları ve oyuncuların performansları şahane. Yakın zamanda Joker ve Harley Quinn’in maceralarının yer aldığı bir film görmeyi sırf bu sebeple sabırsızlıkla bekliyorum.