Sundance Film Festivali Ödülleri 2016 Yılı Kazananları Açıklandı

Sinemanın prestijli etkinliklerinden Sundance Film Festivali‘nin son günüyle birlikte 2016 senesinde ödül kazanan yapımlar da belli oldu. Kurgusal, belgesel ve kısa film alanında dağıtılan ödüllerde en fazla dikkat çeken yapım Nate Parker‘ın Birth Of A Nation filmi oldu. Uluslararası kategoride Kolombiya filmi Between Sea and Land ödülü kucaklarken, belgesel kategorilerinde Weiner ve Sonita büyük ödülleri aldı.

Sundance Film Festivali Ödülleri 2016 tam kazanan listesi:

ABD (Drama)

İzleyici Ödülü
Birth Of A Nation
Nate Parker

Büyük Jüri Ödülü
Birth Of A Nation
Nate Parker

En İyi Yönetmen
Daniel Scheinert, Daniel Kwan
Swiss Army Man

En İyi Senaryo Ödülü
Chad Hartigan
Morris From America

Özel Jüri Ödül (Bireysel Performans)
Melanie Lynskey
The Intervention

Özel Jüri Ödül (Bireysel Performans)
Craig Robinson
Morris from America

Özel Jüri Ödülü (En İyi Çıkış Yapan Performans)
Joe Seo
Spa Night

Özel Jüri Ödülü
As You Are – Miles Joris
Peyrafitte

ABD (BELGESEL)

Büyük Jüri Ödülü
Weiner
Elyse Steinberg, Josh Kriegman

İzleyici Ödülü
Jim: The James Foley Story
Brian Oakes

En İyi Yönetmen
Roger Ross Williams
Life, Animated

Özel Jüri Ödülü (Gerçeğe Bağlı Film Yapımı)
The Bad Kids
Keith Fulton, Lou Pepe

Özel Jüri Ödülü (Senaryo Yazımı)
Kate Plays Christine
Robert Greene

Özel Jüri Ödülü (Sosyal Etkisi Olan Film)
Trapped – Dawn Porter

NEXT İzleyici Ödülü
First Girl I Loved
Kerem Sanga

DÜNYA (DRAMA)

İzleyici Ödülü
Yönetmenler: Manolo Cruz, Carlos del Castillo
Between Sea and Land – Kolombiya

Sand Storm Büyük Jüri Ödülü
Yönetmen: Elite Zexer
Sand Storm – İsrail

En İyi Yönetmen
Yönetmen: Felix van Groeningen
Belgica / Belçika – Fransa – Hollanda

Özel Jüri Ödülü (Benzersiz Vizyon ve Dizayn)
Yönetmen: Agnieszka Smoczyńska
The Lure – Polonya

Özel Jüri Ödülü (Senaryo)
Senaristler: Inés Bortagaray, Ana Katz
Mi Amiga Del Parque – Arjantin ve Uruguay

Özel Jüri Ödülü (Oyuncu)
Vicky Hernandéz ve Manolo Cruz
Between Sea and Land – Kolombiya

DÜNYA (BELGESEL)

Büyük Jüri Ödülü
Rokhsareh Ghaem Maghami
Sonita – Almanya, İran ve İsviçre

En İyi Yönetmen
Michal Marczak
All These Sleepless Nights – Polonya

Özel Jüri Ödülü (En İyi Kurgu)
Kurgu: Mako Kamitsuna, John Maringouin
We Are X – Birleşik Krallık, Amerika ve Japonya

Özel Jüri Ödülü (En İyi Görüntü Yönetimi)
Pieter-Jan De Pue
The Land Of The Enlightened – Belçika

Özel Jüri Ödülü (En İyi İlk Film)
Yönetmenler: Mathew Orzel ve Heidi Brandenburg
When Two Worlds Collide – Peru

Alfred P. Sloan Feature Film Ödülü
Yönetmen: Ciro Guerra
Embrace of the Serpent

KISA FİLMLER

Büyük Jüri Ödülü
Yazan ve Yöneten: Jim Cummings
Thunder Road – Amerika

Özel Jüri Ödülü (Kurgusal Film)
Yazan ve Yöneten: Calvin Lee Reeder
The Procedure – Amerika

Jüri Ödülü (Uluslararası Kurgusal Film)
Yazan ve Yöneten: Maïmouna Doucouré
Maman(s) / Fransa

Jüri Özel Ödülü (Belgesel Film)
Yönetmen: Sol Friedman
Bacon & God’s Wrath – Kanada

Jüri Özel Ödülü (Animasyon Film)
Yazan ve Yöneten: Nina Gantz
Edmond – Birleşik Krallık

Kısa Film Özel Ödülü – En İyi Performans
Grace Glowicki – Her Friend Adam

Kısa Film Özel Ödülü (En İyi Yönetmen)
Yönetmen: Ondřej Hudeček, Senaristler: Jan Smutny, Ondřej Hudeček
Peacock – Çek Cumhuriyeti

Share this post