Ubisoft’un yeni oyunu The Division’ın hem PlayStation hem de PC platformlarındaki grafiklerini inceleme şansı bulduk.

Digital Foundry tarafından beta aşamasındaki oyun The Division’ın grafik karşılaştırması yapıldı. İlk bakışta gerek konsol gerekse de PC versiyonlarının grafik kalitesi üst seviyede olsa da, PC’nin grafikleri bir seviye daha iyi gözüküyor.

Digital Foundry’nin açıklamasında, eğer oyunu ultra ayarlar ve 60 FPS’te oynamak istiyorsanız, en son seviye bir donanıma ihtiyaç duyulacağı belirtildi.

Karşılaştırmaya baktğımızda, dikkat çeken en önemli farklardan biri PC versiyonundaki “extreme streaming distance” ayarını görüyoruz. Bu ayarla oyunda belirli mesafelerde yüklenmeye başlayan objeler üzerinde kontrol sağlanmakta. PC versiyonunda son seviyedeki ayarlarda eşya ve objelerin hepsi yüklenmiş durumdayken, videodan da görebileceğimiz gibi örneğin yeşil varilin PS versiyonunda daha geç yüklendiğini fark ediyoruz. Bu farka ek olarak, karakter gölgelerindeki farklılık dikkatlerden kaçmıyor. Genel olarak PC versiyonu gölgelerde daha başarılı olduğu ortadayken ve özellikle de karakterlerin yakın gölgeleri arasındaki fark bu karşılaşmanın galibini belirler cinsten. PS versiyonunda bulanık ve net olmayan gölge, PC’de gerçeğe çok yakın olmuş. Yansımalar arasında da ufak farklılıklar bulunmakta. Bu noktada da PC bir adım ileride gözüküyor.

Görsel dokulara baktığımız zaman da, fark neredeyse yok denecek kadar az olsa da, PC versiyonunun daha iyi olduğuna tanıklık ediyoruz. Videoda özellikle yakınlaştırılarak yapılan çekimde doku kalitesindeki fark daha net görülebiliyor.

The Division grafik karşılaştırması incelendiği zaman, gerek PS gerekse de PC versiyonları görüntü kaliteleri açısından fazlasıyla tatmin edici olsa da, PC versiyonunun gerek frame rate açısından, gerekse de toplam grafik ve doku kalitesi açısından bir adım önde olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz.