The Flash’ın yayınlanan en son bölümünde ilginç bir gönderme vardı. Kostüm özelliklerinde gördüğümüz “Babel Protocol” ne anlama geliyor?

Flash’ın dünkü bölümünü izlediniz mi? Çünkü bu bölümde ilgi çekici bir gönderme vardı. Flash’ın kostümü için Cisco’nun kullandığı programın kontrol panelinde birçok özellik vardı. Ancak bu özelliklerden bir tanesinin anlamı büyük. “Babel Protocol” isimli bu özellik dikkatlerden kaçmadı.

Çizgi roman hayranıysanız zaten bu isme aşinasınızdır. Normalde DC Comics Babel’i Tower of Babel olarak kullanıyor. 2000 yılında çıkan Justice League of America Tower of Babel hikayesinde Batman’in diğer Justice League üyelerini gerektiği zaman etkisiz hale getirmek için tuttuğu kayıtlar anlatılıyordu. Bu kayıtların Ra’s al Ghul’un eline geçmesiyle de işler çok tehlikeli bir hale bürünüyordu.

Örneğin Aquaman Scarecrow’un gazı yardımıyla sudan korkar bir hale getirilip, boğulmuştu. Yine benzer bir şekilde Wonder Woman asla yenemeyeceği ve her açıdan eşiti olan bir savaşçıya karşı sanal gerçeklik içinde hapsedilmişti. Asla geri adım atmayan Wonder Woman da yorgunluktan ölmüştü. Ya da farklı bir örnek verirsek Flash için de “vibra-bullet” düşünülmüştü. Vibra-bullet kullanılmasının ardından Flash gücünü kullanıp yüksek hızlarda hareket ettiğinde nöbet geçirmesine sebep oluyor.

Elimizde böyle bir bilgi olunca da doğal olarak the CW ekranlarında karşımıza gelen The Flash dizisinde böyle bir gönderme heyecan verici oluyor. Akıllara da acaba Flash örneğin Reverse Flash gibi başka Speedsterlara karşı savaşabilsin diye konulmuş bir özellik mi sorusu geliyor.