Town of Salem

Temelini Mafya, Kurtadam veya ülkemizde bilinen haliyle Vampir Köylü Büyücü oyunlarından alan Town of Salem oyununun arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz Türkçe kartlı versiyonu Gulyabani adıyla 4 aydır ülkemizde satılıyormuş. Biz de Gulyabani oyununu sizler için oynadık ve yaşadığımız deneyime göre Town of Salem’le kıyaslamasını yaptık.

Gulyabani oyununun başlangıcında bütün oyunculara bir rol kartı veriliyor ve oyuncular, verilen rol kartına göre gulyabani veya dostlar takımı üyesi oluyor. Ardından herkes gözünü kapatıyor ve sadece gulyabaniler gözünü açarak birbirlerini tanıyorlar. Böylece oyun boyunca organize şekilde hareket ederek dostları tufaya getirmeye çalışyorlar. Gulyabanilerin amacı bütün dostları yemek iken, dostların amacı aralarına gizlenmiş olan gulyabanileri bulmak.

Oyun gece ve gündüz olmak üzere iki fazdan oluşuyor. Geceleri sadece gulyabaniler gözünü açıyor ve bir dost takımı üyesini yiyorlar. Gündüzleri ise herkes kimin gulyabani olabileceği üzerine tartışarak oylama ile birisini linç ediyorlar. Tabii bu linç edilen kişi dost takımından da olabilir! Gulyabaniler birbirlerini tanıdıkları için gündüz fazında dostlar takımının bol bol aklını karıştırmaya ve onları manipüle etmeye çalışıyor. Oyun gece – gündüz şeklinde ilerliyor ve bir takım kazanana kadar devam ediyor.

Şimdi gelelim Gulyabani’nin Town of Salem ile kıyaslamasına:

Town of Salem

 • İki oyunun birbiri arasındaki en temel fark birisi dijital ortamda oynanırken, Gulyabani için arkadaşlarınızı gerçekten bir masa etrafında toplamanız gerekiyor.
 • Town of Salem’de köylü – mafya çatışması varken Gulyabani’de ise, gulyabani – dostlar çatışması var. Oyun bir orman evinde geçiyor ve geceleri gulyabaniler birisini yerken gündüzleri dostlar takımı gulyabani olduğunu düşündükleri birisini asıyor. Oyunun teması ülkemize çok iyi uyarlanmış.
 • Town of Salemde toplamda 35 rol varken, Gulyabanide toplamda 9 rol ve 22 özel aksiyon kartı var. Aksiyon kartları ne derseniz, kişilerin rollerine ek olarak verilen özellikler. Örnek verecek olursak Tos’daki bodyguard mesela Gulyabanide İrlandalı Boksör kartı olarak yer almış ve bu kart bir gulyabaninin elinde de olabilir, dostlar takımından birisinin elinde de…
  Bütün kartların anlatımına tek tek girmeyeceğim ancak Gulyabani’de en az Town of Salem kadar detaylı roller ve aksiyon kartları var.
 • Gulyabaninin çizimleri gerçekten çok eğlenceli. Tırsak, uyurgezer, küçük enişte (favorimiz :D) karanlık taraf, samurai… Harika bir iş çıkarmış çizer.
 • Town of Salem’i yabancı kişilerle oynarken Gulyabani’yi en yakın arkadaşlarınızla oynuyorsunuz. Bu oyuna inanılmaz bir keyif katıyor, arkadaşlarınızın gerçekte ne kadar sinsi ve çakal olduğunu görebiliyorsunuz.
 • Town of Salem’de klavye başından blöf atmaya çalışırken Gulyabani’de mimikler hareketler surat ifadeleriyle blöf yapıyor ve aynı şekilde arkadaşlarınızın da blöf yapıp yapmadığını bu şekilde anlayamaya çalışıyorsunuz. Gulyabani’nin Town of Salem’e kıyasla en büyük artısı bu.
 • Town of Salem’in kartlı versiyonu Kickstarter’da fonlanmıştı hatırlarsanız ve bir oyunun fiyatı 20 USD idi, yurtdışından kargonun gelmesinin maliyetini hiç katmıyorum. Gulyabani ise 35 TL.
 • Ben Gulyabaniyi 8 kişilik bir grupla deneyebildim ve fazlasıyla eğlendik. Daha kalabalık olabilsek daha fazla eğleneceğiz gibi. Oyun 6 – 26 kişilik…
 • Son olarak ‘abi bi ara görüşelim’ dediğim ama hep yalan ettiğim arkadaşlarımla Gulyabani oyunu sayesinde görüşmeye başladım, her hafta düzenli şekilde 2-3 el atmaya çalışıyoruz. Oyun bahane sohbet şahane.

Gulyabaniyi herkeslere tavsiye ediyorum. Ben geçer not verdim, 5 pekiyi çaktım. Eğer almak isterseniz buradaki linkten satın alabiliyorsunuz.

Town of Salem