Gözde Kural tarafından yazılıp yönetilen Toz filmi için ilk fragman izleyicilerle paylaşıldı. Bu filmin dünya prömiyeri bu yıl 40.’sı düzenlenecek olan Montreal Film Festivali’nde yapılacak.

İstanbul’dan Afganistan’a bir yol hikayesini anlatan “Toz”un başrollerinde; Öykü Karayel, Beran Soysal ve Muhammed Cangören yer alıyor. Türk oyuncularının yanı sıra filmde, Afganistan sinemasının oyuncuları Abdul Qadir Farookh, Haji Gul Aser ve Masud Ahmadi eşlik ediyor.

TFP ve Galata Film’in yapımcılığını üstlendiği “Toz”un çekimleri, geçtiğimiz sene İstanbul ve Afganistan’da gerçekleştirildi. Görüntü yönetmenliğini Ferhat Uzundağ’ın, kurgusunu Aylin Zoi Tinel’in yaptığı filmin müziklerini ise Hasan Özsüt besteledi.

Toz’un Konusu Nedir?

Toz’da Azra’ya ailesinin mirasının peşine düşme görevi veriliyor. O da sırf bu sebeple tek başına Afganistan’a seyahat ediyor. Burada hem kendisiyle hem de geçmişiyle yüzleşiyor. Bir yandan da savaş ile mücadele eden bir ülkede kadın olmanın gerçekliği beyaz perdeye taşınıyor.

Bu ilgi uyandıran yapım 25 Ağustos – 5 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan Montreal Film Festivali’nde gösterilecek. Aynı zamanda Uluslararası Yarışma olarak adlandırılan bölümde mücadele verecek.