League of Legends Bursu

League of Legends Bursu’nu duydunuz mu? Oyun dünyasının en popüler oyunlarında üst sıralarda yer alan League of Legends artık üniversite kampüslerinde!

Bugün, The University of California, Irvine, League of Legends espor burs programını duyurduğunu açıkladı. Burs programı, 2016 yılı sonbahar dönemiyle birlikte öğrencileri kabul etmeye başlayacak. Riot Games de üniversitenin bu atılımını kampüste yeni PC kafe açarak destekleyecek. Kore tarzında düzenlenecek olan bu kafe tabii ki oyunculara benzersiz bir League of Legends deneyimi sunacak. LoL’a ek olarak diğer oyunlar da oynanabilecek. Acaba orada Dota oynayan biri olur mu diye düşünmeden edemedim.

 

Riot yetkilisi Micheal Sherman konuyla ilgili olarak, “Oyunun çıkışından itibaren tüm bölgelere bakıyoruz ve Kore’yi düşündüğümüz zaman bu tarz PC kafeler büyük önem teşkil ediyor. Oyuncular da bu kafelerde oynadığı zaman benzersiz bir oyun deneyimine sahip oluyorlar. Biz de üniversite kampüslerinde benzer bir ortam yaratmaya çalışıyoruz. Öğrencilere heyecanlı olmak için bir sebep veriyoruz: hem PC kafede oynayabiliyorlar hem de okullarının takımlarını destekleyebilecekler.” dedi.

Eğer işler Riot’un planladığı şekilde giderse, bu modelin başka okullarda da uygulanacağını ve yeni burslu programların farklı okullara eklenebileceği de söylenenler arasında. Aynı şekilde UCI’ın esport müdürü Mark Deppe, diğer okulların da LoL ve esport konularında çalışmalara başlayacaklarını düşündüğünü belirtti.

Deppe, okul içinde bir anket düzenlediklerini ve katılan 1200 öğrencinin %72’si kendisini oyuncu olarak tanımladığını da sözlerine ekledi. Mark Deppe bu sistemle esport konusunda ilk tercih olmak istediklerini ve başarılı öğrencileri okullarına çekebileceklerini de sözlerine ekledi.

UC Irvine şu an için 10 kişiye kadar toplamda 4 yıl boyunca sürecek bir burs öneriyor. Bu 10 öğrencinin mezun olması ya da okulu bırakması durumunda da yeni bir öğrenci bu programa dahil edilecek. Aynı zamanda okul için turnuvalar ve okul takımı da kurularak esport branşının gelişmesine katkıda bulunulacak.

 

League of Legends Bursu ve espor’un gelişimini düşününce, kariyer seçimleri için önümüzdeki yılların ilginç olacağı kesin!