Disney Stüdyolarının ilgi gören animasyon filmlerinden Zootopia gişede 1 milyar dolardan fazla kazandırarak yüzleri güldürdü.

Hem çocukların hem de yetişkinlerin beğendiği bu yapım 17 hafta önce dünya genelinde vizyona girdi. Sevilen film yakın zamanda Türk izleyicilerin karşısına da çıktı. Zootopia sadece Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde 337.2 milyon dolar gişe hasılatı elde etti. Diğer ülkelerde de 662.8 milyon dolar kazandırdı. Böylece yapımın dünya genelindeki kazancı 1 milyar dolar sınırını rahatlıkla aştı. 2016 senesinde gişede bu başarıyı elde edebilen ikinci film oldu. İlki herkesin tahmin edebileceği üzere Captain America: Civil War olmuştu.

Şimdiye kadar gişede bu denli başarılı olan üç animasyon yapım daha bulunuyor. Bunlar son yılların dikkat çeken işleri arasında gösterilen Frozen, Minions ve Toy Story 3. Şimdi bu kısa listeye Zootopia da dahil oldu.

Dünya genelinde gişe hasılatında 1 milyar dolar sınırını aşabilen toplam 26 film bulunuyor. Bu yapımların 11 tanesi Disney Stüdyoları’nın işleri olmasıyla dikkat çekiyor. Durumu başka bir şekilde ifade etmek gerekirse listede Disney’in hakimiyeti yaşanıyor da diyebiliriz.

Türkçe ismi Zootropolis: Hayvanlar Şehri olan yapımı Byron Howard, Rich Moore ve Jared Bush yönetti. Filmin orijinal versiyonunda Ginnifer Goodwin, Jason Bateman, Idris Elba, Jenny Slate, Nate Torrence, Bonnie Hunt, J.K. Simmons, Octavia Spencer, Alan Tudyk ve Shakira gibi ünlü isimler seslendirme yapıyor.

150 milyon dolara mal olan yapım açılış haftasında 75 milyon dolar kazandırarak başarılı olacağının sinyallerini vermişti.