Netflix’in ilk sezonuyla büyük ses getiren gençlik draması 13 Reasons Why’ın ikinci sezonu 18 Mayıs tarihinde yayımlandı. Geçmiş sezonuyla gençler üzerinde büyük bir etki yaratan dizi, yine tartışmalı ve uzun süre konuşulacak bir sezonla karşımızda.

Hannah Baker adlı genç bir kızın intiharı ve bu intiharın çevresinde gelişen olayları konu alan dizi, hepimizin de bildiği gibi, çok net bir kaygıya sahipti. Zorbalığa uğrayan gençlere yol gösterici bir rehber olmak ve o gençlerin başına gelen kötü tecrübeleri anlatabilmeleri için cesaretlendirecek bir fırsat sunmak. Dizi ikinci sezonuyla da bu kaygıyı taşıyor, hatta bu önemli kaygıya ciddi eklemeler yaparak yoluna devam ediyor. Genel hikâye ise Hannah Baker’ın ardında bıraktığı kasetlerin ortaya çıkmasından sonra yaşanan dava sürecini ve Hannah’ın ailesinin adalet arayışını konu ediniyor.

13 Reasons Why 2. Sezon İncelemesi

Kasetler Gidiyor Mahkeme İfadeleri Geliyor

İlk sezonu izleyen herkes hatırlayacaktır. Dizi hikâye anlatımı hakkında oldukça ilginç bir yöntem tercih etmişti. Hannah’ın yaşadıklarını her bölümde, kendi iç sesiyle birlikte, kasetlerden dinliyorduk. Bu sayede dizi hem büyük bir gizem yaratmayı başarıyordu hem de empati kurarak Hannah’ı intihara sürükleyen sebepleri tüm açıklığıyla görmemizi sağlıyordu. Senaristler ikinci sezonda bu etkileyici anlatım yöntemini, üstünde birtakım değişiklikler yaparak korumuşlar. İkinci sezonda kasetler yerine, her bölümde farklı bir karakterin mahkeme salonunda ifade vermesine şahit oluyoruz. Aynı şekilde Hannah’ın iç sesi de o bölümde mahkemede ifade veren kişinin sesiyle değiştirilmiş. Bu bence oldukça başarılı bir tercih olmuş. İlk sezonun en çok sevilen özelliklerinden birisi bu kaset mevzusuyla Hannah’ın ağzından olayları duymaktı. Aynı etkiyi ikinci sezonda mahkeme sahneleri tabii ki yaratmıyor, ancak yine de sezonu izlerken “Kim ne diyecek? İfade verenler Hannah’ın yanında mı olacak? Neler yaşandı? vb. soruları sorarak, olayları merak etmeniz büyük oranda sağlanmış.

13 Reasons Why 2. Sezon İncelemesi

Büyük Değişimler

İkinci sezon ile birlikte ayrıca dizinin birçok önemli ismi de büyük bir karakter değişimi yaşıyorlar. Hannah’nın başına gelen olaylar ve içinde oldukları durum karşısında, ilk sezonda tanıdığınızdan farklı halde olan karakterle karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Başta Clay, Justin, Jessica, Zach ve Alex olmak üzere, Hannah’ın intiharıyla yakından uzaktan alakası olan herkes bir şekilde değişim içindeler. Herkes bu etkileyici olayla baş etmek için kendilerine farklı farklı yöntemler bulmuş vaziyette. Bu da dizinin vermek istediği önemli bir mesaj olarak karşımıza çıkıyor. Yani, intiharın çözüm olmadığı düşüncesi. İnsanların doğası gereği acılara göğüs germesi gerektiği ve intiharın ne yaşarsan yaşa doğru çözüm olmadığını, dizi size içten içe, güzel mesajlarla vermeyi başarıyor. Ancak tabii ki bu noktada bazı eksikler de bulunuyor. Spoiler vermeden şöyle açıklayayım: Bazı karakterler ilk sezonda oldukları hallerinden bariz şekilde farklılar. Bu da diziyi izlerken gerçeklikten kopmanızı sağlıyor. Yani, ilk sezonda tamamen farklı olan bir karakterin, yeni sezonda yaşadığı değişimler bazı noktalarda size inandırıcı gelmeyebilir. Kendi adıma Justin karakterinin çok zorlama tavırlara girdiğini düşündüm. Yani ilk sezondaki Justin’den çok farklı davranması bazı noktalarda gözüme çok büyük oranda battı. Tutarlı bir karakter değişimi göremedim. Bu değişimlerin altında yatan ana sebep büyük oranda mesaj vermek olsa da, ipin ucunu kaçırmışlar diye düşünüyorum.

İkinci Sezonda Eklenen Zorlama Detaylar

Diziye özellikle bu mahkeme sahneleri konusunda da çok büyük bir eleştirim olacak. Mahkemede karakterlerin Hannah ile yaşadıkları, ilk sezonda bahsi dahi geçmeyen bazı olayları anlattığını görüyoruz ve inanın bu olaylardan bazılarının diziye ikinci sezonda zorla eklendikleri çok net anlaşılıyor. Hannah gibi intihara sürüklenmesini tüm detaylarıyla kayda alan bir kızın, ikinci sezonda mahkemede anlatılan olaylardan bahsetmemiş olması hiç inandırıcı değil. Örneklemem gerekirse, Zach gibi bir karakterle Hannah’nın cinsel bir birliktelik yaşamış olduğunu ikinci sezonda öğreniyoruz. İlk sezonda bu muhabbete dair en ufak bir detay yok. Hannah, ilk cinsel ilişkisini Zach ile yaşamış, ancak Zach’e koca bir kaset ayırmasına rağmen bu birliktelikten en ufak bir şekilde bile bahsetmemiş mi? İşte bunun gibi detaylar hiç inandırıcı gelmiyor. Neden ilk sezonda bunlardan bahsedilmedi? “Bunlardan söz etmemiş olamaz” diye düşüneceğiniz çok fazla noktayla karşılacaksınız ve canınız sıkılacak. Bu durum da haliyle bizi ikinci sezonun gereksiz yere uzatılmış olduğu sonucuna götürüyor. Yani tanesi bir saat olmak üzere, on üç bölüm çıkartmak kolay değil ve evet 13 Reasons Why bunu başaramamış. Dizinin bu süreyi tamamlamak için çok saçma ve inandırıcılıktan uzak detaylara yer verdiğini düşünüyorum. Maalesef ikinci sezonun ilk sezon kadar başarılı olamamasında da en büyük sebep bu.13 Reasons Why 2. Sezon İncelemesi

Hannah Clay Sorunu

Dizinin yeni sezonunda bana göre en büyük eksilerinden bir tanesi de Hannah’ın her dakika Clay’in yanında ruhuyla belirmesi. Bu gerçekten de artık çok klişe bir yöntem. Her dakika sağdan soldan çıkan bir Hannah’dan aşırı rahatsız oldum. Bu karakter ilk sezonda anlatıldı ve bitti. İkinci sezon tamamen Hannah’ın intiharından sonra insanların hayatlarına nasıl devam ettiğine odaklanmalıydı. Yani koca sezonun neredeyse yarısında Clay’in Hannah ile konuşmasını izlemek zorunda değildik. Gerçekten de bu muhabbet büyük oranda sıkılmama sebep oldu. Belli ki Hannah’ın ikinci sezonda bir şekilde bulunmasını istemişler. Yine de dizi bu anlara gereğinden fazla zaman ayırıyor ve bir noktadan sonra insanı bıkma noktasına getiriyor. Birkaç bölümde gözükse neyse, resmen Hannah ikinci sezonda da tam zamanlı oyuncu olarak yer alıyor. Keşke bunun dengesini iyi ayarlamayı başarabilselermiş, eminim birçok izleyici memnun kalırdı.

Hannah’dan Şüphe Duymak

Hannah ayrıca ikinci sezonla birlikte, ilk sezondan farklı bir kalıba da sokuluyor. Daha önce tamamen masum olduğunu düşündüğümüz karakter, ikinci sezonla birlikte, hakkında yayılan dedikodular ve ifadelerin de sayesinde şüpheli durumda kalıyor. Yani kendinizi Hannah’ı da sorgularken bulacaksınız. Bu da senaristler tarafından uygulanan bilinçli bir tercih. Hannah’ı daha derinlemesine çözümlememiz istenmiş. Tamamen masum olmasından çok, Hannah’ın da yaptığı yanlışlar olduğunu göstermek istemişler, bu sayede olaylara daha objektif bir açıdan bakmamız sağlanmış. Hannah’nın intiharı ve tecavüzü hak ettiği düşüncesi hâlâ gayet korkunç. Ancak, bu noktaya gelirken kendisinin de kusursuz olmadığı ve her insan gibi onun da hatalar yaptığını görmek, gerçekçiliği arttırıyor ve bu tercihi beğendiğimi söylemem gerekiyor.

Yan Hikâye: Tyler

Dizinin ikinci sezonla birlikte ön plana çıkan Tyler karakterinden de özel olarak bahsetmek istiyorum. Tyler kısaca özetlemek gerekirse, ilk sezonun fotoğrafçı sapığıydı ve Hannah’ın kasetlerinde ismi geçen bir karakterdi. Yeni sezonla birlikte ise büyük bir intikam planına girişiyor. Yaşadıklarının da etkisiyle, kendi imkânlarını kullanarak suçlu olarak gördüğü kişileri tek tek cezalandırıyor. Ama Tyler’ın bu kadar önem kazanmasında daha önemli bir sebep var. Özellikle de ABD için bu konu çok daha önemli. Hepinizin de bildiği üzere, özellikle son yıllarda ABD’deki silahlı okul saldırılarının sayısında gözle görülür bir artış yaşandı. İşte 13 Reasons Why da ikinci sezonuyla birlikte intihar ve tecavüz konularının dışında, Tyler karakteriyle bu konuya da dokunmak istemiş ve bence çok da iyi yapmış. Bizim kültürümüzde pek de geçerli olmasa da, bu tarz dizilerde ana akım her zaman ABD olmuştur. Tyler’ın korkunç planının en sonunda silahlı bir okul saldırısı düzenlemek olarak ortaya çıkması, bunun ardından da arkadaşları tarafından durdurulması büyük bir örnek teşkil ediyor.

Evet, 13 Reasons Why ilk sezonda vermek istediği büyük ve anlamlı mesajı ikinci sezona da taşıyarak ortaya ortalamanın üzerinde bir iş çıkartmış. Dizi hikâye ve işleyiş konusunda bazı noktalarda aksasa da verdiği mesajlarla parlamayı başarıyor. İlk sezonda olayların nasıl ilerleyeceğini merak ettiyseniz, ikinci sezon da sizin ilginizi çekecektir, tabii ki detaylar takılmamak şartıyla. Maalesef ikinci sezonda, ilk sezonda bulduğunuzdan fazlasını bulmayacaksınız. Ama en azından elimizde bitmiş bir hikâye var. Hikâyeyi tamamen bitirmek adına şans verilebilir, son tercih sizin.

Herkese şimdiden iyi seyirler dilerim.