Avengers Endgame’de Doctor Strange’in gördüğü 14,000,605 adet olasılığı açıklayan yeni bir hayran teorisi ortaya atıldı. Biz ikna olduk!

Reddit üzerinden bu zamana kadar yapılmış en ilginç teori ortaya atıldı. Bu teori de Doctor Strange’in gördüğü 14,000,605 olasılığı açıklıyor. Bu sayı ile ilgili hepimiz birçok teori ürettik. Toplamı 16 dedik, 8 + 8 toplamı olarak düşünüp sonsuzluk dedik. Tek 8’i düşündük, 4’lere daldık yaratıma indik. Ama bir türlü tatmin edici bir sonuca ulaşamadık. Ancak ArenLuxon isimli kullanıcının Reddit üzerinden ortaya attığı teori bazı eksiklikleri tamamlıyor gibi gözüküyor.

Teori Thanos ile savaşan 24 kahramanı temel alıyor. Iron Man, Thor, Hulk, Captain America, Black Widow, Dr Strange, War Machine, Falcon, Spider-Man, Black Panther, Scarlet Witch, Bucky, Drax, Groot, Nebula, Star-Lord, Rocket, Loki, Heimdall, Mantis, Shuri, Okoye, Gamora ve Vision. Heimdall ve Gamora zaten önceden öldükleri için sayılmıyor. Ama Avengers Endgame’de Captain Marvel ve Ant-Man savaşa dahil olacak ve yine sayı 24 oluyor. Loki ölse de onu katmadan olmaz. Çünkü o Loki. Loki’yi saymazsanız Eitri’yi katabiliriz işin içine sonuçta Stormbreaker’ı yaptı ama teorinin çalışması için 24 kahramana ihtiyacımız var.

Her kahraman ya ölebilir ya da yaşayabilir. Bu da 2^24 olasılık anlamına geliyor. Toplam sayı da 16,777,216 ediyor. Fazlasıyla yüksek bir olasılık. Ama Vision’ı ayrı değerlendirmeliyiz. Vision Thanos’un parmak şıklatmasıyla ölemez çünkü zaten Thanos Zihin Taşı’nı aldığında ölmüştü. O zaman 23 olasılık kalıyor geriye. Bu da 8,388,608 muhtemel gelecek anlamına geliyor. Bu sefer az kaldı. Ama ya Vision sağ kalırsa?

Okumadan Geçme: Çizgi Romanlarda Nick Fury Gözünü Nasıl Kaybetti?

Aslında Vision’ı öldürmemek için Zihin Taşı’nı ondan çıkarmaya çalıştılar. Filmde başarılı olamadılar ama Doctor Strange geleceği kontrol ederken bu yaşanmamıştı. Thanos Vision hala canlıyken de Zihin Taşı’nı alabilirdi yani, olasılıklar içindeydi. Bu da bize Vision’ın ölmediği 8.4 milyon olasılık daha veriyor. Ama biz hepsini değerlendirmeye katamayız. Vision Zihin Taşı’nı savunurken ölebilir mesela. Bu da bazı olasılıkları birbiriyle aynı yapar. Aynı zamanda Zihin Taşı’nı düşününce Vision’ın ölümü uğruna bu taşı savunmak istediğini hatırlarsanız. Toplam sayıya bakınca 5,611,997 olasılık geride kaldık. Ama bu sayıya baktığımız zaman 8,388,608 milyonun tam olarak %66.9’u yani 3’te 2’si olduğunu görüyoruz.

Bu durumda diyebiliriz ki Doctor Strange’in gördüğü olasılıkların 3’te 2’sinde Thanos Zihin Taşı’nı alıyor ve Vision sağ kalıyor. Ama geriye kalan 3’te 1’inde de Vision ölüyor. Bu olasılıkların da sadece 1 tanesi işe yarayacak.

Teori biraz uzun zaman olasılık sayısını güzel bir şekilde açıklıyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Bu hesap doğru olabilir mi?