ICO Partners hazırladığı raporla 2015’in en çok konuşulan ve medyada ses getiren oyunlarını belirledi.

Oyun dünyasını yakından takip eden ve 2015 yılında yayımlanan oyunların gerek oyun sektörü gerekse de medyada yarattığı popülarite ve etkiyi inceleyen ICO Partners, elde ettiği bilgileri derledi ve 2015 yılının raporunu oluşturdu. Karşılaştırmaya ilk olarak oyunların sektörde yarattığı etki yani oyunlar için yazılan yazı ve makalelerin sayısını incelemekle başladı.

Hazırlanan bu ilk tabloda, bir yıl boyunca herhangi bir oyun hakkında en az 20,000 içerik yayımlanmış şartını temel aldılar ve buna göre tabloyu oluşturdular.

Tabloya baktığımız zaman 4 oyun dikkat çekiyor ve diğer oyunlardan ayrılıyor. Bunlardan ilki hakkında 51089 yazı yazılan The Witcher 3. Pek şaşırtıcı bir sonuç olmasa da, Witcher 3’ün medyada yarattığı etkiyi net bir şekilde görebiliyoruz. Özellikle de EA, Bethesda gibi fazlasıyla büyük şirketlerin karşısında göreceli olarak daha küçük sayılabilecek CD Projekt olduğunu düşününce bu başarının büyüklüğünü daha iyi analiz edebiliyoruz.

Witcher’ın ardından 50144 yazıyla Fallout 4, 49002 yazıyla GTA V ve hemen ardından 44774 yazıya ulaşan Star Wars: Battlefront geliyor. Bu sıralamaya bakınca da çok şaşırtıcı geliyor. İkinci sıradaki Fallout  4’ü ele alınca mesela, hepimiz heyecanlandık, hepimiz konuştuk. Açıkçası Fallout 4 daha erken duyurulsaydı listenin başında olurdu. GTA ve Star Wars’da aynı şekilde uzun yılların getirdiği popülarite ve oyuncular tarafından benimsenmişlik sayesinde listede üst sıralardan girebildi. Star Wars: Battlefront için ayrı bir cümle söyleyecek olursam, bu popülaritenin oyunun kalitesinden çok filmin getirdiği bir durum olarak düşünüyorum.

Next in the line is Star Wars Battlefront, which did significantly well in terms of coverage. However, considering this is the comeback of a beloved name, a Star Wars game released close to the 7th Episode of the movie saga, and the Battlefield/DICE FPS of the holidays, it came to be expected that it would do well with the media.

Bu ana akım oyunların dışında dikkat edilmesi gereken (daha doğrusu gözden kaçırılmaması gereken) oyunlar bulunuyor. Minecraft, Bloodborne, Splatoon ve Tomb Raider gibi oyunların medyada bulduğu yeri anlamamız ve doğru yorumlamamız gerekiyor. Popüler oyunların her şekilde içerik bulduğu günümüz sektöründe bu tarz oyunların da yer almasını başarı olarak yorumluyorum. Bunların dışında League of Legends da hatırı sayılır bir içerik sayısına ulaşmış. Yine de, LOL’ın bu başarılı sayılabilecek 21981  içerik sayısının daha fazla olmasını beklerdim. Dünya Kupası’nı, Bölgesel/Yerel turnuvaları düşününce biraz daha içerik alabileceğini düşünmek pek de hatalı olmaz.

2015'in En Çok Konuşulan Oyunları

2015’in En Çok Konuşulan Oyunları

ICO’nun raporunun (ve bizim aradaki yorumlarımızın) devamında, ana akım oyunlarının yanında medyayı meşgul etmiş her seviyeden 5 ayrı oyun seçilmiş. Böylelikle oyunların medyada edindiği yeri incelemek mümkün olmuş.

2015'in En Çok Konuşulan Oyunları

Seçilen Oyunlar – Aylık İçerik Sayısı

Fallout 4 gibi yüksek heyecan yaratan bir oyunun medyada oluşturduğu içeriğin yanında, bağımsız yapımcılar tarafından yayımlanan mesela Don’t Starve gibi bir oyunun da yıl boyunca 2683 içerik sayısına ulaşmasının başarısızlık olduğuna inanmıyorum açıkçası. Fallout 4 veya Star Wars: Battlefront oyunlarının çıkışına hatta duyurusunun yapıldığı zamanları hatırlayalım. Bu kadar büyük bir pazarlamanın yanında, bağımsız yapımların da kendilerine yer bulabilmesini başarı olarak yorumlamak doğru olacaktır.

Bunu bir seviye ileri götürüp, Fallout 4’ün her ay için yayımlanan içerik sayısına bakalım.

2015'in En Çok Konuşulan Oyunları

Fallout 4 – Aylık İçerik Sayısı

Fallout 4’ü incelediğimizde adına dair neredeyse hiçbir şey olmayan aylarda bile içerik olduğunu görebiliyoruz. Duyurusunun yapıldığı ve resmi olarak yayımlandığı aylara baktığımız zaman ise içerik sayısındaki patlamayı net bir şekilde görebiliyoruz. ICO’nun burada paylaştığı ilginç bir detay var. Örneğin, Watch Dogs Mayısta yayımlandığında 11,000 içeriğe ulaşmış durumdaydı. GTA V ise Kasım ayında 9600 içeriğe sahipti ve iki oyun da bu açıdan bakınca başarılı olmuştu fazlasıyla. Ancak, Fallout 4’ün ulaştığı içerik sayısını görünce neredeyse %50 daha fazla yazı yayımlandığı ortada. Bu da Fallout 4’ün (ve bu ayardaki diğer oyunların) medyada yer ettiği başarının büyük bir kanıtı.

2015'in En Çok Konuşulan Oyunları

Don’t Starve – Aylık İçerik Sayısı

Fallout 4 ardından, bağımsız bir oyun olan Don’t Starve’ı ele alalım. En yüksek içeriği Haziran ayında görüyoruz, oyunun yayımlanması ve Xbox One duyurusuyla. Yıl sonuna doğru ise Don’t Starve Pocket Edition ve Don’t Starve Shipwrecked ile içerik sayısındaki artışı görüyoruz.

Her ne kadar bağımsız bir yapımcı ve sınırlı kaynakla olsa da, medyada kendine yer bulabilmesi özellikle Kasım ayında bile Fallout 4 içeriğine rağmen %1.5’luk bir içeriğe ulaşmasına dikkat etmemiz gerekiyor.

ICO Partners’ın yaptığı inceleme aslında çok fazla bilgi sunuyor bizlere. Gerek ana akım oyunlarının sektördeki yerini görmemizi sağlarken gerekse de tüm bu pazarlama ve popülariteye rağmen bağımsız yapımların bir çıkışta olduğunu gördüğümüz de gerçek.

Yine de, sonuçların şaşırtıcı olduğunu söylersek de yanlış bir ifadede bulunmuş oluruz. The Witcher 3, Fallout 4 gibi oyunlar gerek içerik gerek üzerlerine çektikleri dikkat gerekse de yarattıkları heyecan dalgası açısından 2015’in En Çok Konuşulan Oyunları olmayı hak ediyor.